První místo v Cyklobarometru obhájil Hradec Králové. Dotáhla se na něj Olomouc - Do práce na kole

První místo v Cyklobarometru obhájil Hradec Králové. Dotáhla se na něj Olomouc

První místo v Cyklobarometru obhájil Hradec Králové. Dotáhla se na něj Olomouc
31. 7. 2017

Více než dvanáct set z vás se letos zapojilo do druhého ročníku ankety Cyklobarometr měst. Jak se cítíme ve svých městech? Kde jsou pro nás nejlepší podmínky? Kde se jezdí příjemně a kde naopak ne? A jak si města vedla oproti minulému roku? To vše zjistil Cyklobarometr měst, který společně s dalšími partnery organizovala již podruhé Nadace Partnerství. Děkujeme všem, kteří se do ankety zapojili.

Stáhněte si kompletní výsledky v přehledné infografice.

Vaše hlasy rozhodly o tom, že i po roce je městem cyklistice zaslíbeným Hradec Králové. Na ten se ale dotáhla Olomouc, která se zároveň stala Skokanem roku, když v žebříčku přeskočila Pardubice a Otrokovice. Proto právě Olomouc získá od Nadace Partnerství jako cenu sčítače cyklistů Eco-counter na tři měsíce zdarma.

Cyklisté z Hradce Králové ocenili například to, že jsou pro jejich potřeby nastaveny semafory i to, že je v Hradci dostatek míst, kde je možné kolo uzamknout. Olomouc od cyklistů získala vůbec nejlepší známky ze všech měst za údržbu komunikací pro cyklisty, za jejich dostatečnou šířku i za jejich zobousměrnění pro cyklisty.

O jednu příčku si pohoršily letos třetí Pardubice a čtvrté Otrokovice. Rozdíl mezi prvním a čtvrtým je ovšem naprosto nepatrný. Všechna čtyři města se vešla do čtyř setin. Na opačném konci se nachází severočeský Liberec, který napodobil loňské nelichotivé umístění, kdy skončil předposlední. Letos se umístil na úplném chvostu, a to i kvůli tomu, že Ústí nad Labem nedosáhlo na potřebný minimální počet respondentů a do celkového hodnocení tedy nebylo zahrnuto.

Nejhorší známku dostal dokonce v případě deseti otázek. Například za veřejné půjčovny kol, srozumitelnost značení nebo za údržbu cyklostezek v zimních měsících. Celkem slušně v porovnání s ostatními městy cyklisté v Liberci hodnotí povrch stezek.

Z celkového hodnocení vyplývá, že si města trochu polepšila. Průměrná celková známka je 3,29, což je o čtyři setiny lepší než loni. Nejmírnější jste ve svém hodnocení byli u stavu cyklodopravy, který jste ocenili známkou 3,07. Naopak jako nejhorší vnímáte komfort na cyklostezkách, kde jsme se vás ptali třeba na šířku cyklostezek nebo kvalitu povrchu.

Další informace najdete na www.cyklobarometr.cz

Anketu organizuje Nadace Partnerství za podpory Auto*Mat, z. s.,  České cyklistické federace a Asociace cykloměst.

 

Vylosovaní výherci

Ze všech hlasujících jsme vylosovali desítku z vás, kteří od nás získají odměny. Všechny vylosované budeme kontaktovat e-mailem.
Kateřina Borovcová, tým twentyfive

Vít Jaitner, tým Nám to šlape

Zdeňka Krčálová, tým Brabenci

Monika Krejčová, tým Sovičky z Bezručky

Radomíra Najvarová, tým SOU

Vojta Novák, tým Nováci TR

Pavla Pokorná, tým DPS Klimkovice

Věra Sobotová, tým Rychlé šlapky

Vendula Starostová, tým Diversity AKA diveři a divy

Daniel Veselka, tým PE_3_Floor_Bikers

5 nejimpozantnějších cyklo projektů světa

5 nejimpozantnějších cyklo projektů světa

Cyklistická infrastruktura ve městech je základním předpokladem vyššího procenta cyklistů v provozu. O tom žádná. Ale, už jste někdy jeli na kole uprostřed jezera nebo mezi vrcholky stromů 10 metrů nad…
Petr Stejskal z Cykloměsta roku: I kopcovité město může být cyklistické!

Petr Stejskal z Cykloměsta roku: I kopcovité město může být cyklistické!

Jihlava se k výzvě Do práce na kole přidala mezi prvními vlaštovkami už v roce 2013, letos tedy oslaví desetileté výročí účasti. Co se za tu uplynulou dekádu ve městě…
Autor letošního vizuálu výzvy Jan Charvát: Budu vám tiše závidět vaše odhodlání

Autor letošního vizuálu výzvy Jan Charvát: Budu vám tiše závidět vaše odhodlání

Autor vizuálu 13. ročníku Do práce na kole Jan Charvát je typograf, pedagog a amatérský DJ zlomených beatů Font Renegate. Jeho návrh se letos objeví na stovkách tiskovin, příspěvků na…
Výzvu pořádá
Generální partner
Národní partneři
Partneři
Mediální partneři