„Bonusem byl ušetřený čas," říká Vojtěch Smékal z Olomouce. Ten loni uspěl mezi běžci do práce - Do práce na kole

„Bonusem byl ušetřený čas,” říká Vojtěch Smékal z Olomouce. Ten loni uspěl mezi běžci do práce

„Bonusem byl ušetřený čas,” říká Vojtěch Smékal z Olomouce. Ten loni uspěl mezi běžci do práce
14. 3. 2018

Vojtěch Smékal z Olomouckého kraje loni zabodoval v kategorii RunCzech Běhej do práce, když s 85% pravidleností naběhal 170 km. V této kategorii se losovalo ze všech běžců a chodců, kteří zvládli po svých absolvovat alespoň 66 % všech cest. 

Pokolikáté jste se soutěže účastnil a jak jste se o ní dozvěděl?

Účastnil jsem se podruhé a o soutěži se dozvěděl od zaměstnavatele. Vlastně poprvé jsem se účastnil náhodou, přišel hromadný e-mail od zaměstnavatele, kdo má zájem jezdit do práce na kole. Aniž bych četl dál a věděl, že jde o soutěž jsem si řekl, že by to nebylo špatné. Obecně zájem jezdit bych měl, tak jsem se přihlásil. Zhruba po měsíci mi přišla již oficiální přihláška od vás a já teprve zjistil, k čemu jsem se to uvrtal. Takže z mé strany prvotní nevědomost a náhoda, ale pak spokojenost s vydařenou akcí.

Proč jste se rozhodl běhat a ne jezdit na kole?

Dnes už víc běhám, než jezdím na kole. Pravidelně se účastním Olomouckého půlmaratonu, který se poprvé se konal 26. června 2010. Takže cosi naběháno mám. Vzal jsem to tak, že když budu běhat do práce a z práce, ušetřím čas odpoledne. Ten pak strávím s rodinou a trénink moc neošidím.

 

Měl jste ambici vyhrát nebo se nějak lépe umístit? 

Absolutně ne. Bral jsem to jako zpestření. Ono z domu do práce to mám spíše symbolickou vzdálenost a kolegům v týmu bych moc neprospěl. Říkal jsem si, že to vyzkouším a když z toho byl jakýsi výsledek, tak jsem byl spokojený.

Co vás na akci nejvíc bavilo?

To že mi umožnila ušetřit čas odpoledne a neměl jsem výčitky svědomí, že zanedbávám trénink.

Jaký jste měl tým?

Ten nejlepší!  Všichni kolegové a výborní, tak že za mě spokojenost.

Měl jste slušnou bilanci pravidelnosti. Co bylo nejtěžší? Musel jste se hodně přemáhat?

Ani ne, bral jsme to tak, že si odpolední trénink odběhnu cestou do práce a zpět. A protože to je celkem 10 km, ještě jsem se zregeneroval, protože obvykle běhám víc. Bonusem byl ušetřený čas.

Odkud kam jste běhal? Jak jste si vybíral trasu? Jak dlouho vám cesta do práce trvala?

Trasa cca 5 km vesměs podél řeky. Oproti trase autobusu se dá zkrátit, takže časově to nevyšlo o moc hůř, než když jezdí člověk MHD. Za cca 25 minut jsem byl v práci.

Jak jste řešil běžné starosti – např. formální oblečení do práce, sprchu, nošení věcí do práce atd.? 

Někdy to komplikované bylo, ale běhat mi umožnila hlavně rodina. Manželka si vzala na starost vodění dcery do školky a zpět. Nákupy obstarala také ona, takže já si jen běhal. Zaměstnavatel nám umožnil vysprchovat se v práci a oblečení do kanceláře jsem si nechával ve skříni. Na záda maximálně malý batůžek na klíče a peněženku. Přežít se to dá. Doporučuji vyzkoušet a hlavně to nevzdat, ono všechno časem poddá.

 Má běh do práce nějaký pozitivní efekt na pracovní den, náladu, zdraví?

Myslím si že ano. Ono prokrvit tělo hned po ránu, to člověka nastartuje. A vyplavené endorfiny udělají také své, takže nálada je dobrá hned od rána. Všem doporučuji, stojí za to si přivstat a protáhnout tělo.

Zúčastníte se i letos?

Určitě, rád.

Tak hodně štěstí!

Foto: Martina Šaradínová

Otevíráme registraci do 18. ročníku Zažít město jinak. Hoďte svou ulici Do gala

Otevíráme registraci do 18. ročníku Zažít město jinak. Hoďte svou ulici Do gala

Sousedské slavnosti Zažít město jinak oslaví letos v září plnoletost. Akce spolku AutoMat, která sdružuje sousedy, místní spolky a podniky a upozorňuje na problematiku využití veřejného prostoru, nalákala loni k…
Ženy tvoří polovinu lidstva. Bez jejich účasti se přechod k udržitelné dopravě neobejde

Ženy tvoří polovinu lidstva. Bez jejich účasti se přechod k udržitelné dopravě neobejde

Takový je závěr reportu, který v září loňského roku vydala Mezinárodní dopravní federace při OECD. Jinými slovy říká, že pokud chceme dopravní sektor úspěšně dekarbonizovat, musí veškerý náš výzkum, plánování…
9 způsobů, jak podpořit kolegy a kolegyně, aby jezdili do práce na kole

9 způsobů, jak podpořit kolegy a kolegyně, aby jezdili do práce na kole

Bezmotorová doprava do práce vás činí šťastnějšími, zdravějšími a také šetří životní prostředí i vaše peníze. A vy to víte. Jak ale přesvědčíte kolegy, aby do toho šlápnuli taky? Mělo…
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Mediální partneři