Chůze do práce se stala mou každodenní radostí

Chůze do práce se stala mou každodenní radostí, říká loňská vítězka Bára Rusínová

Chůze do práce se stala mou každodenní radostí, říká loňská vítězka Bára Rusínová
24. 4. 2018

Bára Rusínová z Centra Paraple se loni zapojila do výzvy Do práce na kole vůbec poprvé a hned vyhrála. Vylosovali jsme ji ze všech účastníků, kteří se zvládli dopravovat do práce pěšky nebo poklusem s minimálně 66% pravidelností. Bára ale chodila do práce pěšky poctivě každý den a nachodila 99,4 km.

Jak jste se o soutěži dozvěděla?

Slyšela jsem o ní v práci, protože mé kolegyně už se účastnily předchozích ročníků.

Jaký jste měla tým?

Poskládaly jsme 4členný tým s kolegyněmi na úseku Ergoterapie #ergoterapiejekrasna. Byl to ten nejlepší tým, jaký jsem mohla mít.

Co vás na akci nejvíc bavilo?

Každé ráno jsem se těšila na cestu do/z práce. Jelikož jsem chodila přes park, který byl ráno téměř liduprázdný, pozorovala jsem tam veverky. Potkávala jsem je téměř každý den ve stejný čas. Kolikrát mi kvůli tomu ujel autobus.

Měla jste obdivuhodnou 100% pravidelnost. Co bylo nejtěžší? Musela jste se hodně přemáhat?

Přemáhat jsem se nemusela, protože naše vedoucí motivovala celý tým. Pak byla radost tuto pravidelnost udržet.

Odkud kam jste chodila? Jak jste si vybírala trasu a jak dlouho vám cesta do práce trvala?

Trasu jsem si na začátku vybrala podle toho, aby mě bavila a nebylo to z donucení, protože „musím“. Cestu do práce jsem měla rozdělenou na 2 části. Z domu jsem chodila přes park, který mám kousek od baráku, a 2 zastávky před prací jsem vystoupila z autobusu a ještě se prošla. Z práce jsem to pak řešila individuálně podle odpoledních aktivit. Cesta do práce mi trvala přes hodinu.

Jak jste řešila běžné starosti – musíte mít třeba do práce nějaké formální oblečení?

Formální oblečení do práce nepotřebuji, i když jsem si několikrát ráno obula podpatky, nebyla to pro mě překážka, abych se cestě pěšky vyhnula.

Chodila jste i před soutěží? Měla jste průpravu? A zůstala jste u chůze i potom?

Před soutěží jsem to právě flákala a chodila na nejbližší zastávku s výmluvou, že by mi jinak ujel autobus :) Spíš jsem se v létě přistihla, že chodím pěšky i po tom, co soutěž už dávno skončila. Chůze do/z práce se stala mou každodenní radostí.

Má chůze do práce nějaký pozitivní přínos i z hlediska zdraví nebo vaší profese?

Na mě osobně má chůze pozitivní přínos na psychickou i fyzickou stránku. Zlepšila se mi kondice, trávila jsem více času na čerstvém vzduchu, po cestě do práce jsem plánovala program na celý den a užívala si přírodu kolem sebe. A po cestě z práce jsem si chůzí pročistila hlavu. Navíc jsem díky tomu po Praze objevila několik krásných zákoutí, než když jsem jezdila tramvají nebo metrem.

Zúčastníte se i letos?

Doufám, že ve stejném složení a zúčastním se moc ráda! :)

Přijměte Květnovou výzvu Do práce na kole už teď. Pořiďte si poukaz na startovné

Přijměte Květnovou výzvu Do práce na kole už teď. Pořiďte si poukaz na startovné

Namotivujte sebe nebo své blízké k pravidelnému pohybu na kole, koloběžce, pěšky nebo poklusem! Vyhecujte kolegyně nebo kolegy, kamarády nebo příbuzné a pojďte do toho spolu s více než 25…
Výzkum AutoMatu: Lidé na kolech chtějí oddělené pásy, cyklopruh je lepší než nic

Výzkum AutoMatu: Lidé na kolech chtějí oddělené pásy, cyklopruh je lepší než nic

Přes 1 200 respondentů*tek se na jaře zapojilo do online průzkumu vnímání cyklistické infrastruktury z hlediska bezpečnosti, který realizoval AutoMat. Hodnocení se týkalo šestnácti opatření integrovaných na silnici od žádného…
CykloRank Česko 2023: Podíleli jsme se na nástroji, který hodnotí top města pro cyklisty*ky

CykloRank Česko 2023: Podíleli jsme se na nástroji, který hodnotí top města pro cyklisty*ky

Online magazín Městem na kole publikoval výsledky žebříčku CykloRank Česko 2023. Cílem žebříčku je poskytnout objektivní pohled na stav cyklistické infrastruktury v českých městech. Jedinečný projekt vznikl v partnerství mezi magazínem…
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Mediální partneři