Jana Doleželová: Pozorovat svět z výšky aneb Na kole i s malou dcerkou - Do práce na kole

Jana Doleželová: Pozorovat svět z výšky aneb Na kole i s malou dcerkou

Jana Doleželová: Pozorovat svět z výšky aneb Na kole i s malou dcerkou
5. 5. 2020, 7 min. čtení

Modelku, moderátorku a doktorku farmacie Janu Doleželovou nejspíš znáte z fotek z přehlídkových mol a společenských akcí. Na jejím Instagramu se ale poslední dobou objevují čím dál častěji také fotky v cyklistickém, s kolem a dětskou cyklosedačkou. A nejsou to jen pózy pro fotografy, Jana si ráda dá pořádně „do těla“. Kudy ráda jezdí, co jí na cyklistice baví a proč se zapojila do letošní výzvy Do práce na kole? Přečtěte si v rozhovoru.

Jak se udržujete ve formě? Jakým sportům holdujete?

Dříve jsem chodila téměř denně běhat nebo plavat, hrála jsem golf a lyžovala. Plavala jsem v těhotenství téměř denně, a to i v 9. měsíci, včetně dne před porodem. Pak se ale vzhledem k mateřství mé sportovní aktivity změnily. S kočárkem jsem vyrážela na delší svižné trasy do lesního terénu, později na svižné procházky do terénu s dětským nosítkem na břiše a v posledních 2 letech jezdím na kole s Verunkou v cyklosedačce.

Kolo jste si tedy oblíbila až v poslední době?

Jezdívala jsem na kole ráda od dětství, ale v posledních 2 letech jsem tuto činnost zintenzivnila. Je to totiž jedna z mála aktivit, kdy mohu sportovat a mít u sebe téměř tříletou dcerku. Zároveň mám radost, že se jí líbí pozorovat svět z výšky kola a že mám pro ni tím pádem atraktivní program. V létě jsme takto spolu jezdily každý den na půldenní výlety.

Co vás na kole ještě baví?

Především objevování nových míst. Před třemi lety jsme se přestěhovali do Říčan u Prahy, tzv. Ladova kraje, který je doslova protkaný cyklostezkami. Líbí se mi poznávat místní region a různá zákoutí, která bych autem vůbec neobjevila.

Máte nějakou svou oblíbenou trasu? Jak dlouhá je a kudy vede?

Snažím se spíše vymýšlet stále nové a nové trasy, k čemuž mi pomáhá mj. také stále se zhušťující síť nově vznikajících cyklostezek v tomto kraji. Nicméně právě kvůli pestrosti tras jsem pořídila i držák kol na auto, aby bylo možné popojet o pár kilometrů dál a vyrazit na kolo kdekoli. Vloni jsem nejčasteji jezdila u nás na Říčansku, případně Velkopopovicku či v oblasti Jevan nebo Mirošovice. Letos mám v plánu projíždět nedaleké Posázaví a Křivoklátsko. Ale na kole se mi líbí také na jižní Moravě a v jižních Čechách. Na začátku prázdnin nás čeká 10 dnů na kole Třeboňsko – Telč – Nová Bystřice atd.

Máte nějaké své osobní cíle, co se týká cyklistiky?

Ambice co se týče osobních rekordů v cyklistice nemám. Jde mi především o příjemný aktivní čas prožitý s dcerkou. Pokud neprší, vyrážíme od jara do podzimu každý den na 20 km. Máme-li málo času, je z toho rychlá sportovní hodina. Častěji je ale času dostatek, a to se pak „kocháme“ krajinou, zastavujeme, povídáme. Prostě půldenní poznávací výlet.

Jak vaše cyklovýlety zvládá dcerka Verunka? A jak to ovlivňuje výběr trasy? Je to pro vás větší „makačka“?

Ještě vloni bylo potřeba zvládnout trasu jako půldenní výlet buď během dopoledne nebo odpoledne, protože Verunka měla den rozdělený poledním spánkem, na který jsme bývaly doma. Aby byla pro ni cesta záživná, vybírám taková místa, kde lze narazit na zvířata, nejraději potkává koně, ovce, srnky. Ale radost má, i když potkáme traktor, vlak, kombajn, rybník atp. Je výborný „spolucestující“.

Vedete dcerku k pohybu už od malinka?

Letos v zimě si zlehka zkusila brusle i lyže. Bere si do rukou kroket, tenisovou raketu, snag golf. Hodně času tráví na kole-odrážedle, ráda běhá, společně si užíváme vodní svět. Samozřejmě budu ráda, pokud bude časem parťák na sport.

Vnímáte kolo jako sportovní náčiní nebo i jako dopravní prostředek? Jezdíte také někdy po městě v provozu? Pokud ne, co vás odrazuje?

Kolo vnímám jako dopravní prostředek, který mi zároveň umožňuje sportovat. Ale vzhledem k tomu, že vozím dceru, tak se většímu provozu vyhýbám a snažím se objet dopravně náročná místa.

Jak vás napadlo zapojit se letos do výzvy Do práce na kole?

O akci Do práce na kole jsem se doslechla letos poprvé, a to od mých kolegů ze zastupitelstva města Říčany. Projekt mě nadchnul, čili jsem neváhala. Podporovat ekologickou dopravu mi dává smysl.

Jak váš denní režim ovlivnila pandemie koronaviru? Zvládáte sportovat i v této době?

Jako OSVČ moderátorka jsem přišla o spoustu práce, protože společenské akce byly dočasně zrušené. Zároveň v oblasti farmacie měla v těchto dnech probíhat v 13 lékárnách moje odborně-poradenská konzultační činnost v rámci mé roadshow, kterou taktéž vzhledem k protiepidemiologickým opatřením není možné nyní realizovat. K tomu byla uzavřena školka, čili se věnuji péči o dceru a snažím se z domova zvládnout aspoň tu část práce, kterou přes home office udělat lze.

Tak držíme palce ve výzvě Do práce na kole, v pracovním i rodinném životě. 

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023 Cyklodoprava

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023
Kdo měl štěstí v naší soutěži o skládačku TERN? A kudy na něm bude jezdit? Květnová výzva

Kdo měl štěstí v naší soutěži o skládačku TERN? A kudy na něm bude jezdit?

Kdo měl štěstí v naší soutěži o skládačku TERN? A kudy na něm bude jezdit?
GOTS certifikovaný textil s naším generálním partnerem MERCHYOU Květnová výzva

GOTS certifikovaný textil s naším generálním partnerem MERCHYOU

GOTS certifikovaný textil s naším generálním partnerem MERCHYOU
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři