9 důvodů, proč přijmout Zářijovou výzvu Do práce na kole s podporou Hello Bank! - Do práce na kole

9 důvodů, proč přijmout Zářijovou výzvu Do práce na kole s podporou Hello Bank!

9 důvodů, proč přijmout Zářijovou výzvu Do práce na kole s podporou Hello Bank!
8. 9. 2020

Předplatné na bazén propadlo a ráno jste si nikdy nepřivstali, abyste si šli zaběhat. Je tu pro vás ještě nějaká šance dostat se do formy? Je! Jmenuje se Zářijová výzva Do práce na kole s podporou Hello bank! Výzva trvá od 14. do 27. září, ale registrovat se můžete už teď. Do práce zřejmě musíte, tak proč nezabít dvě mouchy jednou ranou? Absolvovat cestu na kole nebo po svých je nejjednodušší způsob, jak udělat něco pro sebe – ale i pro ostatní a pro své město. Září je také poslední relativně teplý měsíc, tak to neprošvihněte (i když pro ledoborce je tu i Lednová výzva). Pokud ale potřebujete slyšet ještě několik důvodů, proč jít do toho, zde jsou:

1. Bude vás to bavit (!)

Hned na začátek zdvižený prst a velké varování. U 87 % účastníků Do práce na kole následně vzniká silná závislost na používání bicyklu, chůzi či běhání. Toto procento lidí v novém dopravním návyku pokračuje i po skončení výzvy a dokonce i ve chvílích, kdy vysloveně nikam jet nemusí. Přílišné lpění na kole v některých případech nemusí dávat smysl (odvoz babičky na letní tábor, dětí na prodejní zájezd atp.). Svou účast v Do práce na kole proto prosím pečlivě zvažte a proberte ji i s rodinou.

2. Ve zdravém těle

Američané říkají: “An Apple a day keeps the doctor away.” Technologie dnes dokáže věru divy, ale je nebezpečné myslet si něco podobného o chytrém telefonu, neřkuli hodinkách! V Česku naštěstí dobře víme, že je to právě a jedině pravidelný pohyb, který nás udrží dlouhodobě fit. Je vědecky dokázáno, že i půl hodiny denně aktivního pohybu, pokud je pravidelný, zásadně snižuje riziko civilizačních chorob. Takže pojďme všichni: “Na kole všude dojedu, bez doktora se obejdu!”

3. Zdravý duch

Nejde jen o zadek jako má Van-Damme nebo ideální BMI index. Pravidelný pohyb (a když to navíc vezmete přes nějakou tu zeleň) je i skvělá prevence depresí, vyplavované hormony citelně zlepšují náladu i chuť na sex a okysličený mozek lépe myslí… Meditativní zážitek je i cesta z práce domů – sluníčko ve skráních, vítr ve vlasech a čistá hlava. Zkusíte to s námi?

4. Ich bin eine Greta

Ano, ano, ekologie či dopravní udržitelnost jsou hezké věci a díky lidem, kteří se přesouvají vlastní silou, se ve městě opravdu lépe dýchá a žije… Ale hrdinství stranou, většinou to není to první, proč se do výzvy hlásíte. Nicméně pozor, až se vás vaše děti jednou zeptají, co jste v životě udělali pro klima kromě pořízení nové klimatizace, můžete hrdě prohlásit: Jezdila/a jsem do práce na kole! (Jedovatější povahy pak mohou dodat: “Zatímco ty jsi pro klima jen nechodil/a do školy.”)

5. Nespoutaný/á jako mustang*

Spousta účastníků Do práce na kole vyzdvihuje pocit svobody, který ve městě jinak moc nezažijí, ale i rychlost a další praktické aspekty: “Kolo je pro mě symbol svobody, nezávislosti, dobré nálady, stal se z něj můj osobní teleport. Jsem s ním všude hned, nemusím nikde čekat a lámat si hlavu s veřejnou dopravou, navíc se cítím mnohem víc ponořený do města a přitom se nepodepisuji na jeho znečištění a randálu,” shrnuje náš fanda, ekonom Tomáš Sedláček.

6. Svému městu na pomoc

Představte si, že se procházíte po svém domě a ten se díky tomu sám uklidí. Je to k nevíře, ale pouhým ježděním na kole, chozením nebo běháním můžete podstatně zkvalitnit infrastrukturu ve vašem městě. Sbíráme totiž anonymizovaná dopravní data všech účastníků Do práce na kole a na jejich základě jednáme s městy. Díky zjištění, kudy lidé skutečně jezdí, se mohou na správných místech postavit cyklostezky, stojany nebo třeba vychytat potenciálně nebezpečné úseky. Přidáte i vy své trasy do mlýna?

7. Budoucnost patří aluminiu

A hned po té jízdnímu kolu! Většina velkých měst po celé planetě využila koronakrizi jako katalyzátor změn v dopravě, ke kterým se stejně tak jako tak chystala (k urychlení změn napomohla snaha snížit hustotu lidí na veřejných prostranstvích a obava, aby se lidé nepřesunuli jen do aut, což by způsobilo kolaps). Evropské i světové metropole tak přichystaly spousty dopravních opatření na podporu chodců a cyklistů. Praha jako veliká výjimka trend zaspala (o míle nás předběhli i Poláci a Maďaři). To, že ale jezdíte, že jste v ulicích vidět, je moc důležité. Jste argumentem pro všechny, kdo pochybují, jestli má smysl podporovat udržitelnou dopravu i u nás.

8. Objevujte každý den

Kolo je skvělý nástroj, jak poznávat své město. Budete se divit, kolik nových zákoutí, stezek a zkratek objevíte, na kolik nových obchodů natrefíte a kolik potkáte lidí, se kterými se dáte jen tak do řeči. Budete si tu připadat ještě více doma.

9. Vyhrajte kolo

Řekněte, kdo vás ocení za to, že jste do práce dojeli autem? Možná tak policie slušivou botičkou. My pro vás máme slušivá repasovaná kola od Navzdory (viz úvodní foto). Ze všech účastníků, kteří odjezdí aspoň dvě třetiny jízd, vylosujeme dva nové majitele. A to se vyplatí! (Nejvíc tedy těm dvěma.) Kromě toho ale můžete vyhrát i zpáteční jízdenku po Evropě od FlixBus a taky dárky od Zásilkovny.

Důvodů, proč se přidat k Zářijové výzvě Do práce na kole s podporou Hello bank!, je samozřejmě víc

(ale to už by jich nebylo devět jako je září devátým měsícem – čehož jste si ale stejně možná nevšimli, nevadí…)

  • Pokud se zaregistrujete, bude to pro vás silnější motivace vydržet.
  • Děláte to i pro ostatní. V Praze kvůli zplodinám z aut ročně předčasně zemře 400 – 500 lidí. Fakt. Méně splodin ocení všichni.
  • “Nebudete pálit benzín, ale vlastní tuky” – a zřejmě i trochu shodíte.
  • Hodně lidí rádo jezdí v tričkách Do práce na kole, protože se k akci hrdě hlásí. Zároveň tím šíří naše myšlenky mezi další lidi. I díky vám všem pak funguje celý AutoMat včetně jeho Laboratoře udržitelného urbanismu, sousedských slavností Zažít město jinak i vzdělávání dětí. Díky za to!
  • Zářijová výzva se ne náhodou koná během Evropského týdne mobility, kterého budete součástí. ETM je každoroční iniciativa Evropské komise pro udržitelnou městskou mobilitu, která vyzývá evropské obce a města, aby věnovala týden udržitelné dopravě. Loni jich bylo už 1820 ve 44 evropských státech.

Sledujte nás i na Facebooku a Instagramu.

Pojeďte v tom s námi, zaregistrujte se!

 

*varianta pro genderovou vyváženost: Jako mustanžka

Společenský klub proti lycře: Chvála slowbikingu

Společenský klub proti lycře: Chvála slowbikingu

Ve světě, kde je rychlost často nejvyšší hodnotou, dokonce i pokud jde o cyklistiku, se v ulicích měst po celém světě odehrává tichá revoluce: vzestup slowbikingu, tedy cyklistiky, která není…
Do školy na kole, pěšky a bezpečně. Co si můžeme vzít ze školních ulic celého světa?

Do školy na kole, pěšky a bezpečně. Co si můžeme vzít ze školních ulic celého světa?

„Zdá se, že se nic nemění, dokud se to najednou nestane,“ píše Duncan Green ve své knize How Change Happens. Strmý nárůst tzv. školních ulic po celém světě v posledních…
9 způsobů, jak podpořit kolegy a kolegyně, aby jezdili do práce na kole

9 způsobů, jak podpořit kolegy a kolegyně, aby jezdili do práce na kole

Bezmotorová doprava do práce vás činí šťastnějšími, zdravějšími a také šetří životní prostředí i vaše peníze. A vy to víte. Jak ale přesvědčíte kolegy, aby do toho šlápnuli taky? Mělo…
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři