Zuzana Poláková: Cyklistů přibylo. Města by se ale měla více snažit, aby zase nezmizeli - Do práce na kole

Zuzana Poláková: Cyklistů přibylo. Města by se ale měla více snažit, aby zase nezmizeli

Zuzana Poláková: Cyklistů přibylo. Města by se ale měla více snažit, aby zase nezmizeli
29. 1. 2020, 12 min. čtení

Architektka, urbanistka a máma dvou malých dětí žije v Praze bez auta. A vůbec ho nepostrádá. V AutoMatu se zabývá tím, co mohou města pro své obyvatele dělat, aby si i oni vystačili s hromadnou a tzv. aktivní dopravou. Výzvy Do práce na kole se zúčastní nejen proto, že to patří k její práci, ale i kvůli pohybu, který nám všem v nouzovém stavu chybí. „Parky jsou neustále plné sportujících nebo procházejících se lidí a mně by se moc líbilo, kdybychom aktivní pohyb dokázali zařadit i do svých každodenních přesunů po městě. A stát by to měl v rámci veřejného zdraví podporovat,“ říká Zuzka.

V AutoMatu pracuješ v tzv. LABu, Laboratoři udržitelného urbanismu. Co se pod tímhle názvem skrývá?

To oddělení AutoMatu se původně jmenovalo „Watchdog“ a jeho základním smyslem bylo plnit roli hlídacího psa. Tedy sledovat úřední desky města a připomínkovat studie a návrhy dopravní infrastruktury. Vše s důrazem na podporu udržitelné dopravy ve městě. Dejme tomu, že se revitalizuje ulice a chybí v ní cyklistické řešení. Nebo se objeví studie nového obytného celku, u které se zapomene na udržitelné způsoby dopravy. V tu chvíli se ozýváme my a poukazujeme přitom na strategické a koncepční dokumenty města, které udržitelné principy obsahují. O ty se většina našich připomínek opírá. Kdybychom argumentovali jen tím, že se nám něco nelíbí, tak by to nefungovalo.

Proměnila se tedy se změnou názvu i vaše práce v AutoMatu?  

Doprava je jen jedna z věcí, která život ovlivňuje, a jiné věci zase ovlivňují dopravu. My se teď díváme na město v širších souvislostech. Množství lidí ve městech se neustále zvyšuje a my musíme přemýšlet nad tím, jak se sem pohodlně vejít a jak udržet tu pro náš život zdravé prostředí. S tím se pojí například také sociální udržitelnost měst, na kterou se často zapomíná. Proto sledujeme územní rozvoj měst jako celek.

Tak jsem se vlastně dostala do LABu já. Vystudovala jsem architekturu a hodně jsem se věnovala plánování měst. Věděla jsem, že baráky nikdy stavět nechci. Doprava je každopádně věc, která je z těch témat ve veřejné diskuzi asi nejtřaskavější.

V čem ta výbušnost vězí?

Doprava je dnes hodně zpolitizované téma. Lidé mají pocit, že mu rozumí, protože se s dopravou všichni denně setkáváme. I když se zdá, že udržitelné město by si měl přát každý, naráží se často na požadavek individuální svobody, na kterou jsme tady hodně citliví. V souvislosti s dopravou se navíc často používá slovo regulace, a to taky neslyšíme rádi. Pak můžeme snadno nabýt dojmu, že zájmy cyklistů a motoristů budou vždy protichůdné. Navíc cyklisté jsou tu pořád v menšině… Na druhou stranu je jen málo lidí, kteří jsou „jen“ cyklisty nebo motoristy. Proto se mi moc nelíbí, když se používá slovo „cyklisté“ jako označení nějaké pevně dané skupiny lidí. Vždyť to jsou spíš „lidé, co zrovna jedou na kole“ stejně jako lidé, kteří jdou zrovna pěšky.

Nevadí kopce, ale špatná infrastruktura

Jak si vysvětluješ nízké počty cyklistů u nás? 

Podle toho, co víme ze světa, to rozhodně není existencí kopců, chladného počasí nebo množstvím srážek. Jde spíš o to, jak komfortní a bezpečné jsou tu pro cyklisty podmínky. Ale zlepšuje se to. Mám pocit, že konkrétně v Praze jsme teď ve fázi, kdy se lámou ledy. Zhruba polovina naší politické reprezentace alternativní způsoby dopravy podporovat chce. Jen se teď ještě musí nějak domluvit s tou druhou půlkou.

Jak to tedy udělali jinde ve světě, že se domluvili? 

Na příkladech z jiných zemí poznáváme, že je to kolikrát o síle osobnosti a jasné vizi. Když jsem přišla do AutoMatu, dostala jsem za úkol zpracovat rešerši tzv. Cirkulačního plánu belgického města Gent. A na tomhle příkladu se dá krásně demonstrovat, že když je velká politická vůle, tak se dá obyvatelstvo přesvědčit o tom, že cesta existuje. Že omezování automobilové dopravy není v zásadě špatné a může přinést spoustu výhod, které si někteří z nás nedovedou představit. V Gentu během dvou let připravili radikální plán na vymístění projíždějících aut z centra města a další dva roky v rámci volebního období pak měli obyvatelé na to, aby si to vyzkoušeli na vlastní kůži. A veřejnost zjistila, že se žádný armagedon nekoná, a tehdejší vedení města si po těch dvou letech znovu zvolili.

Jakého armagedonu se obyvatelé obávali?

Carmagedonu. Báli se, že se jim město bude ucpávat všude tam, kde vjezd aut radnice neomezí. A že se nebudou moci po městě svobodně pohybovat. Jenže zjistili, že je tomu právě naopak. Pohyb je mnohem jednodušší a bezpečnější. I lidé u nás už docela dobře rozumí principu dopravní indukce, který spočívá v tom, že auta přibývají úměrně s množstvím komunikací. Nepřesunují se z užších ulic, jak se často tvrdí, ale prostě přibývají…

To je ten případ amerických osmiproudých dálnic, které jsou pořád ucpané? 

Přesně tak. A prokazuje se to i tady – v Praze můžeme indukci sledovat na dopadechy otevření tunelu Blanka. Ale funguje to i obráceně, což právě můžeme demonstrovat příkladem z Gentu. Když někde kapacita ubyde a průjezd automobilů se třeba trochu zkomplikuje, ale zároveň se vytvoří nějaká dostatečně komfortní alternativa, tak někteří lidé na ni přesednou a auta se prostě „vypaří“. Pochopili to i obyvatelé Paříže. Ti si loni podruhé zvolili starostku, která už před volbami prohlásila, že chce snížit počet parkovacích míst ve městě na polovinu. Výsledky její dosavadní politiky už totiž zažili na vlastní kůži.

Jak covid obecně změnil naši mobilitu?

Všude po světě a koneckonců i u nás začali lidé víc jezdit na kole. Důvodem bylo méně aut na silnicích, a tedy větší pocit bezpečí. A vedení měst jim šlo naproti, protože snížení rizika nehod se v téhle době ukázalo jako velmi potřebné. Abych neuváděla jen příklady ze západu, tak třeba v Budapešti, která nemá nijak špičkovou cykloinfrastrukturu, tuhle situaci využili. Během první vlny uzavřeli celé pruhy na víceproudých komunikacích a dočasně je vyhradili chodcům a cyklistům. Teď to vyhodnocují a většina opatření zůstává trvale nebo se nějak transformuje. V Německu průzkum veřejného mínění ukázal, že většina obyvatel měst chce dočasné úpravy zachovat. Covid vlastně odstartoval takovou celosvětovou revoluci přístupu měst i států k osobní dopravě. A já doufám, že se na tom taky časem svezeme.

Svoboda pohybu?

U nás osobnost s vizí chybí?

V Praze je problém i to, že spousta komunikací spadá pod městské části, ne pod magistrát. A každá městská část má jiné politické vedení s jinými názory. Potom je těžké snažit se naplňovat nějaké společné vize.

V čem jsou ty největší třecí plochy?

Někteří politici zastávají názor, že aby byla doprava čistá, tak musí být plynulá. To znamená, že jsou proti jakémukoliv omezování. Když to přeženu, vadí i přechody pro chodce na vytížených komunikacích. Protože zpomalují auta, ty zastavují a produkují tak vyšší emise, než kdyby plynule projela. A pak se často ohánějí individuální svobodou, že se přeci každý může rozhodnout, jak se bude po městě pohybovat. Jenže, když nemáš možnost pohybovat se na kole bezpečně, tak to rozhodování není úplně fér.

Třeba v Praze to opravdu moc bezpečné není…

Pocit bezpečné jízdy je individuální a já chápu, že v cyklopruhu na silnici vedle autobusu se necítíš bezpečně. Holanďané říkají, že aby to fungovalo a možnosti volby byly rovnocenné, musí se v infrastruktuře cítit bezpečně na kole osmileté dítě i osmdesátiletý důchodce. A to jde zařídit nakonec i jinak, než oddělenými stezkami v každé ulici. Efektivním nástrojem může být třeba zklidňování.

Na kole s dětmi

Jak se vám jako rodině s dvěma malými dětmi žije bez auta? Jak děláte velké nákupy, jezdíte na hory?

Velké nákupy neděláme. V naší blízkosti ani žádný velký supermarket není. Máme štěstí, že máme v okolí množství menších krámků a potraviny tak nakupujeme takřka denně. Třeba po cestě z práce. Nejsem ten typ, co musí být každou zimu na horách a v létě u moře. Takže na hory jedeme klidně v létě a vlakem. Teď v covidu se tedy s dětmi trochu vyhýbám i vlakům. Proto občas přemýšlím o využití carsharingu. Po městě často jezdíme na kole i s dětmi. Dokud je alespoň jedno z nich v sedačce, je to vlastně v pohodě. Až bude i mladší dcera na vlastním kole, budu muset pečlivěji vybírat trasy.

Tak musíš hodně tlačit na vedení města, aby infrastrukturu do té doby zlepšilo.

No, budu se snažit!

7 důvodů, proč přijmout naši Zářijovou výzvu výzva

7 důvodů, proč přijmout naši Zářijovou výzvu

7 důvodů, proč přijmout naši Zářijovou výzvu
Pojďte pracovat jako vedoucí výzvy Do práce na kole Výzva Do práce na kole

Pojďte pracovat jako vedoucí výzvy Do práce na kole

Pojďte pracovat jako vedoucí výzvy Do práce na kole
Hledáme vývojáře*ku pro Do práce na kole práce

Hledáme vývojáře*ku pro Do práce na kole

Hledáme vývojáře*ku pro Do práce na kole
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři