Každý, kdo se účastní silničního provozu, musí vědět, jak se v něm bezpečně pohybovat, aby neohrozil sebe, ani ostatní. Co musí znát cyklista? Přinášíme vám stručný přehled, který vznikl ve spolupráci s portálem Prahou na kole.
Cyklista od 10 let věku nesmí jezdit po chodníku. Ve vozovce se pohybuje vpravo, dostatečně daleko od zaparkovaných aut, musí být ohleduplný k chodcům a chovat se předvídatelně.
Na neoznačené komunikaci platí přednost zprava. Co když si ale značení navzájem odporuje?
Obecnému pravidlu pravé ruky jsou nadřazeny trvale umístěné dopravní značky. Těm je zase nadřazen semafor. Pokud máte zelenou, jedete. Ještě vyšší prioritu má dočasné značení (červenobílé sloupky, žluté pruhy na silnici). Pokud dopravu řídí policista nebo jiná oprávněná osoba, má nejvyšší slovo on. I kdyby vás posílal třeba do protisměru.
Přednost zpravidla upravují dopravní značky, které rozlišují hlavní silnici a silnice, kde se dává přednost v jízdě.
POZOR! Tramvaji odbočující vpravo dáváte přednost, i když jedete rovně.
Cyklista jedoucí po přejezdu pro cyklisty má před odbočujícími vozidly přednost jen, jede-li na zelenou! Pokud na přejezdu není semafor, cyklista přednost nemá.
Chodci na přechodu mají přednost také. Chce-li cyklista využít přechod, musí přes něj kolo vést.
Kdo má kdy přednost si můžete procvičit např. v testu na webu Bezpečné cesty.
Před odbočováním, změnou pruhu nebo polohy v něm, např. při vyhýbaní se kanálu musíte ukázat rukou.
Pro bezpečné předjíždění je zásadní podívat se nejprve, zda už vás někdo rychlejší nepředjíždí, a teprve potom začít předjíždět.
POZOR: Zákaz předjíždění neplatí (bohužel) pro cyklisty. Pokud je průjezd zakázán na označené cyklostezce, pro cyklisty neplatí.
Jak dlouho platí značka? Do další křižovatky. Jde hlavně o zákazy stání a zastavení, ale i přednosti v jízdě.