Na kole mám nejraději, když mi cáká čistá voda z jarních kaluží do obličeje, říká autorka vizuálu Do práce na kole 2021 Toy_Box - Do práce na kole

Na kole mám nejraději, když mi cáká čistá voda z jarních kaluží do obličeje, říká autorka vizuálu Do práce na kole 2021 Toy_Box

Na kole mám nejraději, když mi cáká čistá voda z jarních kaluží do obličeje, říká autorka vizuálu Do práce na kole 2021 Toy_Box
6. 4. 2021, 6 min. čtení

Komiksová autorka, ilustrátorka, malířka. A také tvůrkyně letošního vizuálního stylu květnové výzvy, který se objevuje i na tisících účastnických triček. Říká si Toy_Box, za svou tvorbu získala už řadu cen a letos je nominovaná na Czech Grand Design za Komiksovou učebnici komiksu. V poslední době ilustrovala třeba také “kámasútru pro vozíčkáře” s názvem Ano, můžeme, kterou vydalo centrum Paraple. Vede workshopy, kurzy a občas taky jezdí na kole.    

Proč jste se rozhodla kývnout to, že vytvoříte vizuál pro akci Do práce na kole 2021? Máte ke kolu nebo udržitelné dopravě obecně nějaký osobnější vztah? 

Vytvořit vizuál pro akci Do práce na kole je pro mě čest, protože spolek AutoMat mnoho let sleduji. A toho, co dělá pro propagaci cyklistiky a změnu dopravy ve městech, si velmi vážím. Já kolo miluji – vždycky jsem milovala jezdit na dlouhé výlety do hor na horském kole. Protože jsem původem z Neratovic, jezdila jsem ráda do Krušných hor na Komáří hůrku nebo do Českého středohoří. V posledních letech jsem to ale kvůli dětem vyměnila za jiné, intenzivnější a kratší formy sportu. Máme v domácnosti čtyři děti, a tak pro mě není příliš možné odjet sama na celý den nebo víkend do přírody. K cyklistice ale děti vedeme a nepochybuji o tom, že až budou trošku větší, všichni budeme na kole jezdit společně.

Z čeho váš návrh pro Do práce na kole vychází? Co za ním stojí?

Můj návrh představuje dívku, možná mladou ženu, která právě opustila město a jede do přírody. Možná je večer, možná ráno a ona za sebou nechává všechny cihlové zdi, muffinky, lattéčka s kamarádkami a papíry velkoměsta. Vychází měsíc a kolem je krajina – krásná a tajuplná. Vidíme ji v okamžiku, kdy možná projela kaluží po dešti, možná se zdvihlo hejno ptáků z koruny stromu, možná se jí zachytil list ve vlasech nebo se na nebi objevila neznámá planeta. K designu, který jsem připravila ve svých oblíbených „signature“ barvách – fialové, zelené a magentě, mě inspirovaly moje vlastní zážitky na kole a láska k němu.

Na sociálních sítích se občas objevují legrační obrázky, jak se „dospěláci“ snaží nakreslit bicykl a zjišťují, že to není tak jednoduché. Jak se kolo kreslilo vám? Už jste někdy předtím kresila nějaké „cyklo“ téma?

Kolo bych ještě zvládla, ale k tomu, jak přesně v jakém úhlu vypadají dámské boty na pedálu, jsem si musela nechat udělat referenční fotky a nakreslit to podle nich. Pokud to nevidíte denně, z hlavy to podle mě nenakreslíte. Jedná se o moji první cyklistickou ilustraci, kolo bylo vždycky tak samozřejmou součástí mého života, že mě nenapadlo to nějak tematizovat. Myslím, že když jsem byla mladší, plánovala jsem si jednou udělat sítotiskem tričko s nápisem „DIRTBIKER“, který by byl sestavený z cákanců bahna, které jsem vždycky měla ráda na kole. Pak na to ale nedošlo. Asi jsem nikdy až takový „dirtbiker“ nebyla.

Vím, že v Komiksové učebnici komiksu pracujete i s fotkou z otevírání svépomocné dílny Bike Kitchen Praha. Dokonce se na fotce a následně vaší ilustraci objevuje i jeden náš kolega. Fandíte podobným projektům?  

No jasně! Mám ráda všechna živá místa, kolem kterých vzniká komunita, která dělá nějakou dobrou věc jako je třeba právě oprava a recyklace kol, myslím, že právě díky nim jsou naše města příjemnějšími místy k životu.

Co byste vzkázala účastníkům výzvy Do práce na kole?

Já mám nejraději na kole takové ty chvíle, kdy vám cáká čistá voda z jarních kaluží do obličeje nebo vám buší srdce, když šlapete do kopce a máte pocit, že vám vybouchne hlava. Jste na výletě, prší, zabloudíte a najednou najdete cestu. Vyjde měsíc a vy nemůžete uvěřit, že zažíváte takovou krásu. Prostě cítíte, že žijete. Tak takových okamžiků bych jim ráda popřála co nejvíc.

Brněnský radní Petr Kratochvíl: Do práce na kole je skvělá příležitost pro týmovou spolupráci a posílení mezilidských vztahů Cyklodoprava

Brněnský radní Petr Kratochvíl: Do práce na kole je skvělá příležitost pro týmovou spolupráci a posílení mezilidských vztahů

Brněnský radní Petr Kratochvíl: Do práce na kole je skvělá příležitost pro týmovou spolupráci a posílení mezilidských vztahů
Jaká byla letošní Květnová výzva? Čísla a data 2024 Cyklodoprava

Jaká byla letošní Květnová výzva? Čísla a data 2024

Jaká byla letošní Květnová výzva? Čísla a data 2024
Zveme na závěrečné večírky Do práce na kole 2024 do práce na kole

Zveme na závěrečné večírky Do práce na kole 2024

Zveme na závěrečné večírky Do práce na kole 2024
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři