Se světovou cyklojízdou v Praze vyrazí i 10 ambasád a zástupci OSN - Do práce na kole

Se světovou cyklojízdou v Praze vyrazí i 10 ambasád a zástupci OSN

Se světovou cyklojízdou v Praze vyrazí i 10 ambasád a zástupci OSN
20. 5. 2021

V Praze se opět po roce sejdou vyznavači a vyznavačky jízdního kola, aby přitáhli pozornost k městské cyklodopravě a zdůraznili její význam. A jak jinak než přímo v sedle během naší Světové cyklojízdy v Praze, která odstartuje ve čtvrtek 3. června na Světový den jízdního kola. Jízdy se poprvé zúčastní i zástupci OSN a zaměstnanci a velvyslanci 9 ambasád v Praze. Další tři nás budou podporovat na dálku. Akci zaštítil a zúčastní se jí i náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Za posledních 135 let se na principu jízdního kola prakticky nic nezměnilo, ale až v posledních letech se stává jedinečným prostředkem k udržitelnému rozvoji měst a také symbolem aktivního a zdravého životního stylu. Městská cyklodoprava je levná, rychlá a praktická forma mobility, kultivuje veřejný prostor a dokonce prospívá místnímu podnikání (1, 2, 3). S nulovými emisemi bojuje s klimatickou změnou a znečištěným ovzduším. Zdravotní benefity má tak nejen pro cyklisty, ale i všechny obyvatele měst. To zatím chápou mnohem lépe na západě než u nás. Současná pozice cyklistiky v Praze, resp. Česku – i přes viditelné zlepšení – stále není ideální. A i proto v AutoMatu pravidelně pořádáme velkou cyklojízdu Prahou.

“Cyklojízdou chceme zároveň připomenout, že atraktivita, radost i užitek (z) jízdy na kole závisí na kvalitě, hustotě a bezpečnosti cyklistické infrastruktury a také, že je součástí cílů udržitelného rozvoje SDG’s Organizace spojených národů, jejíž pražská kancelář naši jízdu oficiálně zaštiťuje,” říká jeden z hlavních organizátorů z AutoMatu Michal Lehečka.


Kolem proti covidu

Důležitost cyklodopravy nečekaně podrthla i stále probíhající koronavirová krize. Co nejvíce lidí na kolech znamená úlevu MHD a nižší šance pro šíření viru. Mnoho měst po celém světě proto začalo velmi rychle podporovat a preferovat městskou cyklistiku (stavět “pop-up” cyklostezky, dotovat servis kol apod.). Řada z těchto opatření se ale natolik osvědčila, že už zůstanou natrvalo. Proto AutoMat už v květnu 2020 nabídl pro inspiraci obsáhlou rešerši aktuálních opatření a koncepcí v ostatních světových metropolích od albánské Tirany přes Londýn a Paříž až po kolumbijskou Bogotu. V Praze k výraznějším podpůrným opatřením nedošlo, i přes to stoupl počet cyklistů o 30 až 67 % (4, 5) v porovnání s předpandemickým obdobím.


Doprovodný program

Ve spolupráci s Nadací partnerství chystáme také mezinárodní seminář “Cyklodoprava v době post/covidové”, kterého se zúčastní experti z celé Evropy a ke kterému se online můžete připojit i vy (registrujte se zdarma na auto-mat.cz/cyklojizda).

Cyklojízda je také symbolickým zakončením 11. ročníku výzvy Do práce na kole.


Trasa cyklojízdy

Zhruba 9 km trasa startuje v 18:00 v Centrálním parku na Pankráci. Hodinu a půl dlouhá trasa povede přes centrum města a skončí na Štvanici.


Ambasády

Pokud to aktuální protipandemická nařízení dovolí, cyklojízdy se zúčastní Dánské velvyslanectví v Praze, Velvyslanectví Lotyšské republiky v České republice, Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Velvyslanectví Nizozemského království v České republice, Velvyslanectví Norského království v Praze, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Rakouské velvyslanectví v Praze,  Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze, Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a Velvyslanectví Švédska v Česku.

Jízdu podpoří na dálku: Velvyslanectví Estonské republiky a Finské velvyslanectví v Praze.

Mimo ambasády se přidá několik zahraničních organizací se zájmem o udržitelnou mobilitu, např. Česko-německá obchodní a průmyslová komora či centrum OSN v Praze.

Aktuální informace na auto-mat.cz/cyklojizda

 

Program Světového dne jízdního kola

čtvrtek 3. 6. 2021

9:00 – 15:00

Cyklodoprava v době post/covidové” – Mezinárodní seminář k rozvoji cyklistiky v evropských městech v době pandemie i po ní (@CAMP, FB event, www)
Seminář představí:

  • Trendy v rozvoji městské dopravy v době pandemie a po ní v českých a evropských městech
  • využití dat ze sčítačů a městských auditů pro rozvoj cyklodopravy v ČR i v zahraničí
  • rozvoj e-cargo logistiky a rozvážky cargo-koly a možnosti jejich dalšího rozvoje

Příspěvky přednesou např. zástupci Evropské cyklistické federace ECF, Norské ambasády v Praze, zástupci organizací z Německa, Nizozemska, Estonska, Slovenska.

18:00-20:00

Světová cyklojízda v Praze (FB event)
V úvodu akce bude v programu vyhrazen prostor pro krátké proslovy partnerů a zapojených ambasád a institucí.

 

úvodní foto: Foto: Kajetán Tvrdík

Odkazy:

  1. https://www.kolotipy.cz/2020/05/04/cyklopruhy-mohou-prospet-lokalnim-podnikum/
  2. https://www.dutchcycling.nl/images/downloads/Dutch_Cycling_Vision_EN.pdf
  3. https://www.bicycling.com/news/a32306169/bike-lanes-benefit-local-businesses-study
  4. https://zdopravy.cz/nouzovy-stav-pomohl-jizdam-na-kole-pocty-cyklistu-v-praze-stouply-az-o-60-51966/
  5. https://mestemnakole.cz/zpravicky/pocet-cyklistu-v-praze-stoupl-mezirocne-na-dvojnasobek/
Cyklisté a cyklistky z Komerční banky šlapali pro dobrou věc

Cyklisté a cyklistky z Komerční banky šlapali pro dobrou věc

Komerční banka je druhým rokem generálním partnerem Do práce na kole a její centrála v pražských Stodůlkách získala v letošním roce ocenění Cyklozaměstnavatel roku. Už tradičně se v září cyklisté…
Nákladní elektrokolo Tern GSD jako základ AutoMatí mobility

Nákladní elektrokolo Tern GSD jako základ AutoMatí mobility

Cyklosnídaně a cyklosvačiny Do práce na kole, AutoMatí stánky na slavnostech Zažít město jinak či cyklojízdy. Při realizaci nejen těchto akcí nám pomáhá náš spolkový miláček, nákladní a rodinné elektrokolo…
Jezdíme za mokra a sněhu

Jezdíme za mokra a sněhu

Drnčí budík, na parapet bubnují kapky a vy už rychle rušíte dnešní cestu na kole? Ne tak zhurta, přátelé! Díky dnešním tipům zjistíte, že i za deště a dokonce i…
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Mediální partneři