Konec uhlí, elektromobilita a ochrana přírody. Ve skotském Glasgow začal "ten nejdůležitější summit" - Do práce na kole

Konec uhlí, elektromobilita a ochrana přírody. Ve skotském Glasgow začal “ten nejdůležitější summit”

Konec uhlí, elektromobilita a ochrana přírody. Ve skotském Glasgow začal “ten nejdůležitější summit”
1. 11. 2021

Nebo také “poslední naděje lidstva”. I tak se přezdívá klimatické konferenci COP26, která začala v neděli posledního října. Upíná se k ní celý svět a měla by zachránit planetu od klimatické krize. Alespoň teoreticky. Do největšího skotského města zamířily na příští dva týdny desítky tisíc lidí, aby jednali o budoucnosti modré planety. 

Summit se symbolicky koná v areálu výstaviště v centru Glasgow, kde se to před dvěma staletími jen hemžilo parními stoji a dalšími vymoženostmi doby. Doby, která nás postupně dovedla až sem, na práh klimatické krize. O boji proti dalšímu prudkému oteplování planety budou nyní právě zde jednat aktivisté a aktivistky, zástupci a zástupkyně a lídři a lídryně členských států OSN, klimatičtí vyjednavači a vyjednavačky a další osobnosti z celého světa. Jako o poslední naději lidstva se o něm mluví hlavně proto, že letos v srpnu přinesl Mezinárodní panel pro změnu klimatu (IPCC) zprávu o tom, že za globální oteplování skutečně může člověk. A pokud nezačneme okamžitě konat, nečeká nás za to vůbec hezká budoucnost.

Pařížská dohoda a peníze

Jedním z témat summitu budou určitě dílčí kroky, které chybí k tomu, aby byla naplněna Pařížská dohoda. Tu podepsaly státy už před šesti lety ve francouzském hlavním městě s tím, že je třeba udělat všechno proto, abychom nárůst globální teploty udrželi pod hranicí 2 stupňů Celsia. Ideálně pak nepřekročit 1,5 stupně. Na letošním COP26, který je od Pařížské dohody tou největší mezinárodní událostí, pokud jde o klima, tedy můžeme očekávat sliby o konci využívání uhlí a fosilních paliv, rychlejším přechodu na elektromobilitu a důslednější ochraně přírody. Tématem bude určitě i klimatická spravedlnost a hlavně financování kroků, které k ní povedou.

Lobby a pandemii navzdory

K uhlíkové neutralitě se již zavázalo více než 100 států světa a proces přechodu na obnovitelné zdroje je v řadě z nich již v plné proudu. Žádná ze zemí však pro vyšší dobro nehodlá obětovat své vlastní zájmy a svou roli jistě bude hrát i fosilní lobby a ekonomické dopady koronaviru. Proto bude velmi důležité, jak se k problematice velké státy, které jsou na uhlí závislé: Rusko, Brazílie či Austrálie. Uvidíme, jestli ten nejdůležitější ze summitů přinese řešení problematiky, kterou i v České republice vidí lidí podle průzkumů jako mimořádně závažnou. A jestli se mu podaří zabránit, aby se dramatické prognózy IPCC naplnily.

 

Hledáte smysluplný a k přírodě šetrný vánoční dárek? Máme pro vás tip. Dárkové vouchery na nejvýhodnější startovné do výzvy Do práce na kole 2022 vám pomůžou rozhýbat okolí a motivovat ho ke zdravému, aktivnímu a bezemisnímu pohybu (nejen) do práce, ať už na tom budeme v květnu s pandemií jakkoliv. Pořídit si poukaz na startovné a samozřejmě i účastnické tričko můžete pro sebe, své blízké nebo kolegy a kolegyně v práci. Nebo můžete dát tip svému zaměstnavateli na smysluplnou vánoční nadílku. V našem benefičním e-shopu toho ale najdete mnohem víc. Koukněte a vyberte si sami.

 

5 nejimpozantnějších cyklo projektů světa

5 nejimpozantnějších cyklo projektů světa

Cyklistická infrastruktura ve městech je základním předpokladem vyššího procenta cyklistů v provozu. O tom žádná. Ale, už jste někdy jeli na kole uprostřed jezera nebo mezi vrcholky stromů 10 metrů nad…
Petr Stejskal z Cykloměsta roku: I kopcovité město může být cyklistické!

Petr Stejskal z Cykloměsta roku: I kopcovité město může být cyklistické!

Jihlava se k výzvě Do práce na kole přidala mezi prvními vlaštovkami už v roce 2013, letos tedy oslaví desetileté výročí účasti. Co se za tu uplynulou dekádu ve městě…
Autor letošního vizuálu výzvy Jan Charvát: Budu vám tiše závidět vaše odhodlání

Autor letošního vizuálu výzvy Jan Charvát: Budu vám tiše závidět vaše odhodlání

Autor vizuálu 13. ročníku Do práce na kole Jan Charvát je typograf, pedagog a amatérský DJ zlomených beatů Font Renegate. Jeho návrh se letos objeví na stovkách tiskovin, příspěvků na…
Výzvu pořádá
Generální partner
Národní partneři
Partneři
Mediální partneři