Konec uhlí, elektromobilita a ochrana přírody. Ve skotském Glasgow začal "ten nejdůležitější summit" - Do práce na kole

Konec uhlí, elektromobilita a ochrana přírody. Ve skotském Glasgow začal „ten nejdůležitější summit“

Konec uhlí, elektromobilita a ochrana přírody. Ve skotském Glasgow začal „ten nejdůležitější summit“
1. 11. 2021

Nebo také „poslední naděje lidstva“. I tak se přezdívá klimatické konferenci COP26, která začala v neděli posledního října. Upíná se k ní celý svět a měla by zachránit planetu od klimatické krize. Alespoň teoreticky. Do největšího skotského města zamířily na příští dva týdny desítky tisíc lidí, aby jednali o budoucnosti modré planety. 

Summit se symbolicky koná v areálu výstaviště v centru Glasgow, kde se to před dvěma staletími jen hemžilo parními stoji a dalšími vymoženostmi doby. Doby, která nás postupně dovedla až sem, na práh klimatické krize. O boji proti dalšímu prudkému oteplování planety budou nyní právě zde jednat aktivisté a aktivistky, zástupci a zástupkyně a lídři a lídryně členských států OSN, klimatičtí vyjednavači a vyjednavačky a další osobnosti z celého světa. Jako o poslední naději lidstva se o něm mluví hlavně proto, že letos v srpnu přinesl Mezinárodní panel pro změnu klimatu (IPCC) zprávu o tom, že za globální oteplování skutečně může člověk. A pokud nezačneme okamžitě konat, nečeká nás za to vůbec hezká budoucnost.

Pařížská dohoda a peníze

Jedním z témat summitu budou určitě dílčí kroky, které chybí k tomu, aby byla naplněna Pařížská dohoda. Tu podepsaly státy už před šesti lety ve francouzském hlavním městě s tím, že je třeba udělat všechno proto, abychom nárůst globální teploty udrželi pod hranicí 2 stupňů Celsia. Ideálně pak nepřekročit 1,5 stupně. Na letošním COP26, který je od Pařížské dohody tou největší mezinárodní událostí, pokud jde o klima, tedy můžeme očekávat sliby o konci využívání uhlí a fosilních paliv, rychlejším přechodu na elektromobilitu a důslednější ochraně přírody. Tématem bude určitě i klimatická spravedlnost a hlavně financování kroků, které k ní povedou.

Lobby a pandemii navzdory

K uhlíkové neutralitě se již zavázalo více než 100 států světa a proces přechodu na obnovitelné zdroje je v řadě z nich již v plné proudu. Žádná ze zemí však pro vyšší dobro nehodlá obětovat své vlastní zájmy a svou roli jistě bude hrát i fosilní lobby a ekonomické dopady koronaviru. Proto bude velmi důležité, jak se k problematice velké státy, které jsou na uhlí závislé: Rusko, Brazílie či Austrálie. Uvidíme, jestli ten nejdůležitější ze summitů přinese řešení problematiky, kterou i v České republice vidí lidí podle průzkumů jako mimořádně závažnou. A jestli se mu podaří zabránit, aby se dramatické prognózy IPCC naplnily.

 

Hledáte smysluplný a k přírodě šetrný vánoční dárek? Máme pro vás tip. Dárkové vouchery na nejvýhodnější startovné do výzvy Do práce na kole 2022 vám pomůžou rozhýbat okolí a motivovat ho ke zdravému, aktivnímu a bezemisnímu pohybu (nejen) do práce, ať už na tom budeme v květnu s pandemií jakkoliv. Pořídit si poukaz na startovné a samozřejmě i účastnické tričko můžete pro sebe, své blízké nebo kolegy a kolegyně v práci. Nebo můžete dát tip svému zaměstnavateli na smysluplnou vánoční nadílku. V našem benefičním e-shopu toho ale najdete mnohem víc. Koukněte a vyberte si sami.

 

Přijměte Květnovou výzvu Do práce na kole už teď. Pořiďte si poukaz na startovné

Přijměte Květnovou výzvu Do práce na kole už teď. Pořiďte si poukaz na startovné

Namotivujte sebe nebo své blízké k pravidelnému pohybu na kole, koloběžce, pěšky nebo poklusem! Vyhecujte kolegyně nebo kolegy, kamarády nebo příbuzné a pojďte do toho spolu s více než 25…
Výzkum AutoMatu: Lidé na kolech chtějí oddělené pásy, cyklopruh je lepší než nic

Výzkum AutoMatu: Lidé na kolech chtějí oddělené pásy, cyklopruh je lepší než nic

Přes 1 200 respondentů*tek se na jaře zapojilo do online průzkumu vnímání cyklistické infrastruktury z hlediska bezpečnosti, který realizoval AutoMat. Hodnocení se týkalo šestnácti opatření integrovaných na silnici od žádného…
CykloRank Česko 2023: Podíleli jsme se na nástroji, který hodnotí top města pro cyklisty*ky

CykloRank Česko 2023: Podíleli jsme se na nástroji, který hodnotí top města pro cyklisty*ky

Online magazín Městem na kole publikoval výsledky žebříčku CykloRank Česko 2023. Cílem žebříčku je poskytnout objektivní pohled na stav cyklistické infrastruktury v českých městech. Jedinečný projekt vznikl v partnerství mezi magazínem…
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Mediální partneři