Konec uhlí, elektromobilita a ochrana přírody. Ve skotském Glasgow začal "ten nejdůležitější summit" - Do práce na kole

Konec uhlí, elektromobilita a ochrana přírody. Ve skotském Glasgow začal „ten nejdůležitější summit“

Konec uhlí, elektromobilita a ochrana přírody. Ve skotském Glasgow začal „ten nejdůležitější summit“
1. 11. 2021, 4 min. čtení

Nebo také „poslední naděje lidstva“. I tak se přezdívá klimatické konferenci COP26, která začala v neděli posledního října. Upíná se k ní celý svět a měla by zachránit planetu od klimatické krize. Alespoň teoreticky. Do největšího skotského města zamířily na příští dva týdny desítky tisíc lidí, aby jednali o budoucnosti modré planety. 

Summit se symbolicky koná v areálu výstaviště v centru Glasgow, kde se to před dvěma staletími jen hemžilo parními stoji a dalšími vymoženostmi doby. Doby, která nás postupně dovedla až sem, na práh klimatické krize. O boji proti dalšímu prudkému oteplování planety budou nyní právě zde jednat aktivisté a aktivistky, zástupci a zástupkyně a lídři a lídryně členských států OSN, klimatičtí vyjednavači a vyjednavačky a další osobnosti z celého světa. Jako o poslední naději lidstva se o něm mluví hlavně proto, že letos v srpnu přinesl Mezinárodní panel pro změnu klimatu (IPCC) zprávu o tom, že za globální oteplování skutečně může člověk. A pokud nezačneme okamžitě konat, nečeká nás za to vůbec hezká budoucnost.

Pařížská dohoda a peníze

Jedním z témat summitu budou určitě dílčí kroky, které chybí k tomu, aby byla naplněna Pařížská dohoda. Tu podepsaly státy už před šesti lety ve francouzském hlavním městě s tím, že je třeba udělat všechno proto, abychom nárůst globální teploty udrželi pod hranicí 2 stupňů Celsia. Ideálně pak nepřekročit 1,5 stupně. Na letošním COP26, který je od Pařížské dohody tou největší mezinárodní událostí, pokud jde o klima, tedy můžeme očekávat sliby o konci využívání uhlí a fosilních paliv, rychlejším přechodu na elektromobilitu a důslednější ochraně přírody. Tématem bude určitě i klimatická spravedlnost a hlavně financování kroků, které k ní povedou.

Lobby a pandemii navzdory

K uhlíkové neutralitě se již zavázalo více než 100 států světa a proces přechodu na obnovitelné zdroje je v řadě z nich již v plné proudu. Žádná ze zemí však pro vyšší dobro nehodlá obětovat své vlastní zájmy a svou roli jistě bude hrát i fosilní lobby a ekonomické dopady koronaviru. Proto bude velmi důležité, jak se k problematice velké státy, které jsou na uhlí závislé: Rusko, Brazílie či Austrálie. Uvidíme, jestli ten nejdůležitější ze summitů přinese řešení problematiky, kterou i v České republice vidí lidí podle průzkumů jako mimořádně závažnou. A jestli se mu podaří zabránit, aby se dramatické prognózy IPCC naplnily.

 

Hledáte smysluplný a k přírodě šetrný vánoční dárek? Máme pro vás tip. Dárkové vouchery na nejvýhodnější startovné do výzvy Do práce na kole 2022 vám pomůžou rozhýbat okolí a motivovat ho ke zdravému, aktivnímu a bezemisnímu pohybu (nejen) do práce, ať už na tom budeme v květnu s pandemií jakkoliv. Pořídit si poukaz na startovné a samozřejmě i účastnické tričko můžete pro sebe, své blízké nebo kolegy a kolegyně v práci. Nebo můžete dát tip svému zaměstnavateli na smysluplnou vánoční nadílku. V našem benefičním e-shopu toho ale najdete mnohem víc. Koukněte a vyberte si sami.

 

Jak zůstat aktivní i po prázdninách? Přijměte Zářijovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem Výzva Do práce na kole

Jak zůstat aktivní i po prázdninách? Přijměte Zářijovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem

Jak zůstat aktivní i po prázdninách? Přijměte Zářijovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem
7 důvodů, proč přijmout naši Zářijovou výzvu výzva

7 důvodů, proč přijmout naši Zářijovou výzvu

7 důvodů, proč přijmout naši Zářijovou výzvu
Pojďte pracovat jako vedoucí výzvy Do práce na kole Výzva Do práce na kole

Pojďte pracovat jako vedoucí výzvy Do práce na kole

Pojďte pracovat jako vedoucí výzvy Do práce na kole
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři