Laboratoř udržitelného urbanismu radí: Jak bezpečně na boční odstup? - Do práce na kole

Laboratoř udržitelného urbanismu radí: Jak bezpečně na boční odstup?

Laboratoř udržitelného urbanismu radí: Jak bezpečně na boční odstup?
14. 3. 2022

Letošní sezóna bude první, ve které platí novela zákona o bezpečném předjíždění lidí na kolech. Ta ukládá řidičům a řidičkám motorových vozidel povinnost dodržet boční odstup 1,5 metru při předjíždění cyklist(k)y, na ulicích s třicítkou pak jeden metr. Náš spolek AutoMat stanovení bočního odstupu od počátku podporoval a jednal o něm i na půdě Poslanecké sněmovny a s mnoha poslanci a senátory. Jak se s novým zákonem chovat bezpečně v autě a na kole? Tým naší Laboratoře udržitelného urbanismu přináší přehlednou rukověť.

Cyklisty a cyklistky prostě předjíždíme stejně jako jiné pomalé vozidlo. Vzdálenost 1,5 metru odpovídá zhruba polovině jízdního pruhu. Na širších silnicích je třeba najet částečně do protisměru, na úzkých okreskách pak zpravidla úplně.

Ohleduplní za volantem

Pokud se s cyklistou setkáme v místě, kde jej nemůžeme bezpečně předjet, musíme zpomalit. Typicky nelze předjet, když je jiné auto v protisměru, v zatáčce či před horizontem. Nepředjíždíme ani ve chvíli, pokud si nejsme jisti, že předjížděcí manévr stihneme včas dokončit.

Při předjíždění cyklisty ale nejsme, na rozdíl od předjíždení motorových vozidel, omezeni plnou bílou čárou. Tu můžeme nově přesahovat. Předepsaný boční odstup také nemusíme dodržet, jede-li cyklista v cyklopruhu. Cyklopruhy tak umožňují předjíždět cyklisty tam, kde by to nové pravidlo jinak neumožnilo.

Slušní v sedle

Nejsou všechny silnice tak široké, aby bylo možné cyklistu bezpečně předjet kdekoliv. Jako cyklisté a cyklistiky bychom proto měli být uznalí a předjetí bychom měli ve vhodném místě umožnit. Na užších okreskách je správné uhnout ke kraji nebo mávnout na řidiče, ať jede. Na opravdu velmi úzké silnici můžete i zastavit a pustit projíždějící vozidlo před sebe. Obzvlášť autobusy veřejné dopravy si zaslouží naši ohleduplnost.

Debata o vymahatelnosti a smysluplnosti

Potřebnost nové úpravy byla nezřídka zpochybňována. Jisté je, že stanovení míry 1,5 metru dává všem jasné vodítko o tom, jak by bezpečné předjetí cyklisty mělo správně vypadat. Dodržování bočního odstupu půjde technicky změřit pomocí speciálních radarů na řidítkách. Na velmi úzké silnici může k prokázaní přestupku stačit i sečtení šířky zúčastněných vozidel.

Společně s touto změnou je také od 1. ledna možná jízda mimo vyhrazenou cyklostezku či cyklopruh, vyžaduje-li to bezpečnost či plynulost provozu. Všechny tyto změny mají společný cíl: zajistit větší bezpečnost všem účastníkům provozu. Koneckonců, každý řidič je občas chodcem a většina cyklistů jsou také řidiči.

Přečtěte si také: Nejčastější otázky a odpovědi k novele zákona o bezpečném předjíždění cyklistů
Předpisy a etiketa: Jak předjet cyklistu

 

Cyklisté a cyklistky z Komerční banky šlapali pro dobrou věc

Cyklisté a cyklistky z Komerční banky šlapali pro dobrou věc

Komerční banka je druhým rokem generálním partnerem Do práce na kole a její centrála v pražských Stodůlkách získala v letošním roce ocenění Cyklozaměstnavatel roku. Už tradičně se v září cyklisté…
Nákladní elektrokolo Tern GSD jako základ AutoMatí mobility

Nákladní elektrokolo Tern GSD jako základ AutoMatí mobility

Cyklosnídaně a cyklosvačiny Do práce na kole, AutoMatí stánky na slavnostech Zažít město jinak či cyklojízdy. Při realizaci nejen těchto akcí nám pomáhá náš spolkový miláček, nákladní a rodinné elektrokolo…
Jezdíme za mokra a sněhu

Jezdíme za mokra a sněhu

Drnčí budík, na parapet bubnují kapky a vy už rychle rušíte dnešní cestu na kole? Ne tak zhurta, přátelé! Díky dnešním tipům zjistíte, že i za deště a dokonce i…
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Mediální partneři