Do školy na kole pro lepší studijní výsledky i udržitelnější budoucnost

Do školy na kole pro lepší studijní výsledky i udržitelnější budoucnost

Do školy na kole pro lepší studijní výsledky i udržitelnější budoucnost
23. 3. 2023

Stále více a více výzkumů potvrzuje, že fyzická aktivita má pozitivní vliv na mozky dětí a mladistvých. Takže, pokud chcete, aby měly vaše děti lepší známky a podávaly lepší akademické výkony, nenuťte je ležet nonstop v knihách. Radši je posaďte na kolo – třeba v rámci výzvy Do školy na kole.

Taková je rada mezinárodního panelu expertů, který se již v roce 2016 potkal v Kodani, aby provedl srovnávací analýzu benefitů, které pohyb přináší dětem. 24 výzkumníků z 8 zemí potvrdilo, že fyzická aktivita u dětí podporuje v mnoha směrech rozvoj kognitivních funkcí a vede k lepším výkonům ve škole. „Fyzická aktivita před, v průběhu a po vyučování podporuje školní výkon u dětí a mládeže,” stojí v prohlášení vydaném v British Journal of Sports Medicine. „Fyzická aktivita a kardiorespirační zdatnost jsou prospěšné pro strukturu a fungování mozku,” pokračuje studie.

Zdaleka nejde jen o školu

Největší vzpruhou pro mladé rostoucí mozky by bylo několik sérií cvičení denně, odborníci ale zdůrazňují, že už z několika minut mírné fyzické aktivity „mozek okamžitě těží.” Výzkumníci se zaměřovali na cvičení obecně a ne pouze cyklistiku, přesto jde o jasný vzkaz pro rodiče, aby své děti podporovali v ježdění na kole speciálně do školy. Je to nejen skvělý způsob výchovy k nezávislosti, ale jde také pravděpodobně o nejjednodušší cestu, kterou mohou vytížení rodiče do rozvrhu svých dětí vetknout trochu pohybu navíc.

Navíc, konsenzuální prohlášení upozorňuje, že „participace na fyzické aktivitě má potenciál pozitivně ovlivnit psychologické a sociální výstupy u dětí a mládeže, jejich sebeúctu a vztahy s vrstevníky, rodiči a pedagogy.” Mnozí z nás mají v živé paměti vzpomínky na ježdění na kole do školy se spolužáky a dětmi ze sousedství, které v mnoha případech přerostlo v celoživotní přátelství. Děti, které do školy vozí čím dál víc rodičů, přicházejí o tuto příležitost cítit se součástí místní komunity. Mohou se tak cítit izolované, stejně jako mnozí rodiče.

Udržitelná doprava do školy svědčí mozkům, vztahům i sebevědomí

Ohleduplné a myslící bytosti

Cílem výzvy Do školy na kole, kterou pořádáme jako spolek AutoMat v rámci Květnové výzvy Do práce na kole, je přiblížit žactvo a studentstvo k benefitům, které mu tato lehká fyzická aktivita nabízí. Kromě pohybu před a po škole jde totiž o velmi společenskou záležitost, která pomáhá formovat pozitivní vztah k jejich okolí i lidem v něm.

Máte-li obavy, že čas, který stráví v sedle jim bude chybět při práci na domácích úkolech a raději by měly číst knížku na zadním sedadle vašeho auta, výzkumníci pro vás mají ještě jeden vzkaz. „Čas, který věnujete pohybu na úkor akademických činností, se žádným způsobem negativně neprojevil na školním výkonu dětí a mládeže.” Chcete-li vychovat dobře přizpůsobivé myslící bytosti, které budou ohleduplné ke svému okolí, není na co čekat.

Za infrastrukturu v klimakrizi

V neposlední řadě na našich dětech a jejich dopravních návycích bude nejspíš jednou záležet i to, jestli a jaká budoucnost je čeká. 40 % evropských emisí CO2 pochází z dopravy a stav klimatické nouze, který máme možnost pociťovat na vlastní kůži, se sám od sebe nespraví. Lidé, kteří se účastní Květnové výzvy, mimo jiné upozorňují i na to, že pro bezpečný bezmotorový pohyb po našich městech potřebujeme bezpečnou infrastrukturu. Pomáhají tak přitáhnout pozornost k problému, který se v naší zemi daří řešit jen velmi pomalu. Díky skutečnosti, že každý rok do sedla v rámci Květnové výzvy usedá více a více lidí, máme naději, že se i tohle brzy změní.

 

 

Otrokovice podruhé v Síni slávy Cykloměsta Do práce na kole. Žádné usínání na vavřínech se nekoná

Otrokovice podruhé v Síni slávy Cykloměsta Do práce na kole. Žádné usínání na vavřínech se nekoná

Přátelské město, kde je bezpečné a snadné se pohybovat pěšky, na kole i v autě. To je dlouhodobým cílem otrokovické radnice a čtvrté ocenění v rámci ankety Cykloměsto Do práce…
8 benefitů výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem

8 benefitů výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem

A proč bych to jako měl dělat? Jestli se i vy setkáváte s touto otázkou, pokud jde o naší výzvu, nemusíte si dělat vrásky. Odpověď jsme pro vás sesumírovali v…
Přijměte Květnovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem už teď

Přijměte Květnovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem už teď

Lepší psychická i fyzická kondice i zdravější životní prostředí. To všechno jsou důvody, proč stále více lidí přijímá Květnovou výzvu  Do práce na kole, pěšky či poklusem. Tu pořádá už…
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři