Je výzva Do práce na kole i pro seniory a seniorky? Ano!

Je výzva Do práce na kole i pro seniory a seniorky? Ano!

Je výzva Do práce na kole i pro seniory a seniorky? Ano!
21. 4. 2023, 7 min. čtení

I když už jste si své odpracovali a užíváte si zaslouženého odpočinku, účastnit se výzvy Do práce na kole samozřejmě můžete také. A my budeme moc rádi. Prospějete tak nejen svému městu, ale i sobě a svému zdraví. Jak na to?

Cyklistika je pro seniory a seniorky skvělou aktivitou i způsobem dopravy. Přináší lidem četné zdravotní benefity, které potvrzují mnohé statistiky. Ve světě je tedy mezi seniory čím dál tím populárnější. V Holandsku jezdí denně na kole 17 % lidí ve věkové kategorii 65+ a Spojené státy hlásí, že 31 % registrací na cyklistické události dělají právě senioři. A není divu.

Asi nikdo nepochybuje o tom, že dostatek pohybu je v pokročilejším věku důležitý pro udržení zdraví a cyklistika je nejen citlivá ke kloubům, ale také snižuje riziko srdečních chorob, mrtvice rakoviny a dalších chronických nemocí. Studie z roku 2015 ukázala, že pravidelná jízda na kole snižuje riziko kardiovaskulárních chorob o neuvěřitelných 50 %, a to, pokud najedete už 30 km týdně. Účast ve výzvě Do práce na kole, ať už v týmu, nebo jako jednotlivec, je skvělou příležitostí k vytvoření si nového návyku na ekologickou mobilitu.

 

Nejen pro zdravější srdce

Další důvod, proč se i seniorském věku vyhoupnout do sedla, se jmenuje brzlík. Což je orgán, který je zodpovědný za imunitní systém a který se s tím, jak stárneme, zmenšuje. Jenže, z nedávného výzkumu mezi 125 cyklisty ve věku 59-82 let vyplynulo, že ne u všech. Výzkumníky překvapil fakt, že sledovaní jedinci měli brzlík jako dvacetiletí. Pozitivní efekt cyklistiky se tedy projevuje až na buněčné úrovni. Autorka studie, profesorka Janet Lord k tomu řekla BBC: „Imunitní systém se v dospělosti každý rok o 2–3 % zhoršuje. Což je důvod, proč jsou starší lidé náchylnější k infekcím, artritidě i rakovině. Cyklisté, kteří mají v sedmdesáti či osmdesáti letech imunitní systém dvacetiletých, jsou proti těmto neduhům lépe chráněni.“

Cyklistika je prospěšná tělu i duchu v každém věku

Nezávodit, ale kochat se

Na to, abyste udělali změnu, která zlepší váš život, není nikdy příliš pozdě. Nemusíte jezdit Tour de France, abyste viděli výsledky, stačí, když budete konzistentní. Změnu uvidíte, a hlavně pocítíte, už po měsíci v sedle a je dost pravděpodobné, že se, tak jako drtivá většina účastníků výzvy, nebudete chtít vrátit do starých kolejí. Kromě fyzické kondice působí cyklistika totiž jednoznačně pozitivně i na naši psychiku. Květnová výzva je tu právě proto, abyste si přičichli k novému návyku a její soutěžní kategorií je pravidelnost týmů (o 2 až 5 členech), nikoliv vzdálenost a už vůbec ne rychlost.

Jak, když ne do práce?

I proto je dobré se jí zúčastnit s nějakým parťákem či parťačkou. Můžete se třeba přidat do týmu ke svým dětem, které jezdí pod vlajkou svého zaměstnavatele, nebo vytvořit tým s kamarádem či kamarádkou, sousedem, příbuzným. V takovém případě při registraci vyplníte do kolonky Firma, cokoliv vás napadne, třeba Pavla Kolová, do kolonky Adresa pobočky napíšete adresu, kam mají dorazit vaše startovací balíčky, vytvoříte tým a pak už jen celý květen zapisujete své jízdy nikoliv do a z práce, ale třeba na poštu, na úřad nebo na nákup a zpět (pro úplnou pravidelnost je potřeba zapsat dvě jízdy za den) Podrobný návod na zapisování jízd si přečtěte tady. Můžete také nominovat kandidáta na titul Cykloměsto a Cykloskokan roku a zapojit se do soutěže o zajímavé ceny od našich partnerů. Každý tým, který splní pravidelnost nad 66,6 % bude zařazen do slosování. Další informace najdete v sekci Často kladené dotazy.

Ve výzvě Do práce na kole nejde o kilometry

Šlapeme za města bezpečnější

Těšíte-li se dobrému zdraví, není důvod proč by se cyklistika nemohla stát pravidelnou součástí vašeho života. Aby byl váš udržitelný pohyb po městě bezpečný, je určitě dobré se vybavit nejen vhodným kolem, ale i helmou a volit, tam, kde to jen jde, oddělené cyklostezky. Potřeba kvalitní a bezpečné infrastruktury je jedna z věcí, na které Květnová výzva upozorňuje. Data o trasách, po kterých se účastnice a účastníci výzvy vydávají, nabízíme v anonymizované podobě městům. Ta tak mohou zjistit, na která místa se zaměřit a pracovat na jejich vylepšování. Podívejte se, jak s nimi pracují například v Ostravě, registrujte se do výzvy konce dubna pomozte přivést pozornost k infrastruktuře pro pěší a chodce i ve vašem okolí.

Líbí se vám, co spolek AutoMat (mj. pořadatel Do práce na kole) dělá? Podpořte naši dlouhodobou a systematickou práci a nakrmte AutoMat

Stále hledáme způsoby, jak snižovat náš dopad na životní prostředí, říká ředitel Cyklozaměstnavatele roku 2024 Cyklodoprava

Stále hledáme způsoby, jak snižovat náš dopad na životní prostředí, říká ředitel Cyklozaměstnavatele roku 2024

Stále hledáme způsoby, jak snižovat náš dopad na životní prostředí, říká ředitel Cyklozaměstnavatele roku 2024
Jak zůstat aktivní i po prázdninách? Přijměte Zářijovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem Výzva Do práce na kole

Jak zůstat aktivní i po prázdninách? Přijměte Zářijovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem

Jak zůstat aktivní i po prázdninách? Přijměte Zářijovou výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem
7 důvodů, proč přijmout naši Zářijovou výzvu výzva

7 důvodů, proč přijmout naši Zářijovou výzvu

7 důvodů, proč přijmout naši Zářijovou výzvu
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři