Květnovou výzvu Do práce na kole zahájil s AutoMatem a BESIPem i ministr dopravy Kupka - Do práce na kole

Květnovou výzvu Do práce na kole zahájil s AutoMatem a BESIPem i ministr dopravy Kupka

Květnovou výzvu Do práce na kole zahájil s AutoMatem a BESIPem i ministr dopravy Kupka
9. 5. 2024, 8 min. čtení

Už 14. ročník měsíční Květnové výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem odstrartoval se začátkem máje. Účastníci a účastnice se mohli potkat a občerstvit na první letošní Cyklosnídani v Praze. Tu se spolkem AutoMat spolupořádali i Ministerstvo dopravy a BESIP. A na ranní deštivé setkání dorazil i z 20 km vzdálených Líbeznic i ministr Martin Kupka.

Celý měsíc na vlastní pohon – tedy na kole, koloběžce, pěšky nebo poklusem. O to se snaží přes 25 200 účastníků Květnové výzvy Do práce na kole z celého Česka. Ti pražští se mohli potkat i osobně a celou akci společně zahájit na první letošní Cyklosnídani v Praze. Ta se uskutečnila v úterý 7. května na dopravním hřišti před Ministerstvem dopravy. A registrace do výzvy je stále otevřená

„Do práce na kole je fajn akce, která se snaží upozornit na to, že kolo může být jedním z prostředků, jak se dostat do práce. Já sám na kole občas vyrazím a také někdy využívám sdílená kola k cestování z ministerstva do sněmovny a na Úřad vlády. Jde o přirozenou součást městské mobility, kterou musíme společně rozvíjet,” prohlásil při zahájení snídaně ministr dopravy Martin Kupka. „Z vlastní zkušenosti říkám, že hlavní pravidlo – ať už jedete na kole, nebo v autě – je vnímat, že nejsme na silnici sami. Že máme být ohleduplní ke všem ostatním a vnímat, co se děje,” dodal ministr Kupka.

Bourání dopravních stereotypů

„Máme radost, že se nám letos po roce opět podařilo spojit síly s ministerstvem dopravy a BESIPem, kteří berou cyklodopravu po našich městech i mezi nimi vážně – ne jen jako hobby, které patří do lesa. Cílem Květnové výzvy se pozitivně namotivovat lidi, aby si vyzkoušeli kolo nebo pěší chůzi jako běžný dopravní prostředek a aby u udržitelné dopravy zůstali i v dalších měsících. Ze závěrečných dotazníků výzvy to vypadá, že účastníkům návyk získaný během měsíční akce vydrží,” popisuje vedoucí projektu Do práce na kole Dominika Lenthárová ze spolku AutoMat.

„Je vidět, že neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení a špatná infrastruktura,” dodává na adresu nepříliš příjemných povětrnostních podmínek během snídaně Anna Kociánová z AutoMatu. „Překvapilo nás, kolik lidí dorazilo a ještě s úsměvem na rtech. V naší výzvě jde ale o pravidelnost bezmotorového pohybu, ne o výkony. Takže kdo chtěl mít co nejvyšší pravidelnost, nebo nehodlal hned z počátku výzvy polevit, vyhecoval se i dnes v hustém dešti. Dorazili běžci, pěší i cyklisté – ať už na kolech vlastních, nebo sdílených. Třeba i od našeho dlouholetého partnera Nextbike,” upřesňuje Anna Kociánová.

Na kole pro vyšší bezpečnost

Tématem snídaně i celé květnové akce je také bezpečná infrastruktura pro pohyb lidí na kolech a vzájemný respekt všech účastníků provozu.

„Bezpečnost cyklistů je pro BESIP velmi důležité téma, takže jsme rádi, že jsme se mohli opět spojit se spolkem AutoMat a s Květnovou výzvou Do práce na kole. Městský provoz je jeden prostor, který spolu sdílí cyklisté, pěší i řidiči aut, takže je důležité, abychom k sobě byli ohleduplní a respektovali se,” dodává vedoucí BESIPu Tomáš Neřold.

Dálnice do města nepatří

S kvalitnější infrastrukturou souvisí také nová výzva pořádajícího spolku AutoMat za revitalizaci pražské Severojižní magistrály v lidském měřítku. K té zřídil AutoMat i speciální web Dálnice do města nepatří. Svůj podpis připojili k ní připojili i další významní hosté cyklosnídaně –  Vojtěch Ryvola, radní pro dopravu Prahy 1, a Bára Soukup, předsedkyně Komise rady hlavního města Prahy pro cyklistickou dopravu. „Vždy s chutí podepisuju to, co znamená zklidnění dopravy,“ uvedl Ryvola pro novinky.cz.

Zveme na další akce

V rámci Květnové výzvy Do práce na kole, pěšky nebo poklusem se odehrají v Praze ještě další cyklosnídaně (ráno 30. 5. na Rašínově nábřeží), cyklovačina (odpoledne 21. května v Karlíně) a 2. června v předvečer Světového dne kola také Světová cyklojízda. Další akce najdete pod jednotlivými městy Do práce na kole.

Celou fotogalerii najdete na našem Flickru.

Začíná Květnová výzva Do práce na kole 2024. V Praze u toho bude i Ministerstvo dopravy do práce na kole

Začíná Květnová výzva Do práce na kole 2024. V Praze u toho bude i Ministerstvo dopravy

Začíná Květnová výzva Do práce na kole 2024. V Praze u toho bude i Ministerstvo dopravy
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři