Lednová výzva Do práce na kole, pěšky nebo poklusem letos už pošesté láká k udržitelné dopravě - Do práce na kole

Lednová výzva Do práce na kole, pěšky nebo poklusem letos už pošesté láká k udržitelné dopravě

PRAHA – Týden do práce udržitelnými způsoby dopravy, a to někdy i počasí navzdory. O to se v rámci 6. ročníku Lednové výzvy Do práce na kole, pěšky nebo poklusem pokusí tisíce účastníků akce z celého Česka. Akce se koná od 15. do 21. ledna, bezplatná registrace je otevřená až do středy 17. ledna. Pořádající spolek AutoMat chce upozornit na skutečnost, že na udržitelnou budoucnost našich měst musíme myslet celý rok. Loni se Lednové výzvy účastnilo 2 042 lidí z celé republiky, kteří se týden vzdali přepravy produkující nežádoucí emise.

Zdravý životní styl, pohyb, čistá hlava, ale také ohleduplnost k životnímu prostředí. To jsou jen některé z motivací, proč stále více lidí holduje udržitelné dopravě. A proč se zapojuje do aktivit spolku AutoMat a jeho akcí Do práce na kole, pěšky nebo poklusem. Princip Lednové výzvy je jednoduchý. Vše začíná bezplatnou registrací jednotlivců. Daný lednový týden se pak účastníci a účastnice dopravují do práce udržitelně, své cesty si nahrávají do systému, a nakonec mohou vyhrát zajímavé ceny. Hodnotí se pouze pravidelnost jednotlivce, přesto své šetrně překonané kilometry mohou účastníci a účastnice pro informaci sledovat také v žebříčku. Pravidelnost udržitelných cest, bez ohledu na rekordní výkony, je totiž pro celou výzvu, ale hlavně pro zdraví nás samotných, našich měst a celé planety klíčová.

„Jízda na kole či koloběžce, chůze nebo běh nejsou jen sportovními disciplínami. Jsou to regulérní způsoby dopravy po městě, které jsou v kurzu po celý rok, podobně jako tomu je v zahraničí, a to často v drsnějších podmínkách, než jsou ty naše,” vysvětluje Dominika Lenthárová, koordinátorka výzvy Do práce na kole, pěšky nebo poklusem ze spolku AutoMat. Lednová výzva je také dalším ze způsobů, jak upozornit na narůstající, přesto leckdy nedotknutelnou individuální automobilovou dopravu v našich městech. „Trvale udržitelné město klade důraz na zdraví svých obyvatel a to, aby se v něm dobře a bezpečně žilo dětem, lidem s omezením a také starším lidem a seniorům. Takové město dává vyvážený prostor všem způsobům dopravy, nejen autům,“ doplňuje Dominika Lenthárová.

Hlavním cílem Lednové výzvy je tedy změna dopravních návyků lidí, kteří ve městech žijí a pracují, dojíždí do nich. Je také předzvěstí hlavní výzvy sezóny – Květnové výzvy Do práce na kole, pěšky nebo poklusem. Do té se loni zapojilo přes 25 600 účastníků a účastnic, kteří překonávali nejen rekordy akce, ale hlavně své dopravní stereotypy, předsudky okolí a někdy také svou pohodlnost. Ze závěrečného účastnického dotazníku vyplývá, že motivaci vydržet u aktivní a udržitelné dopravy i nad rámec Květnové výzvy si odnáší přes 98 % z nich.

Pořádající spolek AutoMat se podpoře celoroční aktivní dopravy věnuje dlouhodobě a systematicky. „Přinášíme praktické návody, jak v zimě na kolo, a apelujeme také na zimní údržbu cykloinfrastruktury. Do té jsme se ostatně sami zapojili – zkonstruováním cyklopluhu a cyklokartáče a pravidelným protahováním pražských cyklotras,” vysvětluje Anna Kociánová z AutoMatu. „Zima není důvod, proč se aktivní dopravy vzdát. Inspirací nám může být Finsko či Dánsko, a to především důrazem na budování bezpečné infrastruktury. Pak už  stačí jen vhodné oblečení a výbava. A když je náledí, vždy zbývá chůze a její kombinace s veřejnou dopravou,” dodává Anna Kociánová z AutoMatu.

Podrobnosti a odkaz na registraci najdete na stránkách dopracenakole.cz

 

 

Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři