Květnová výzva Do práce na kole láká do ulic desetitisíce lidí na kolech, koloběžkách, pěší i běžce - Do práce na kole

Květnová výzva Do práce na kole láká do ulic desetitisíce lidí na kolech, koloběžkách, pěší i běžce

PRAHA- V pondělí 1. května odstartuje 13. ročník celorepublikové Květnové výzvy Do práce na kole, kterou pořádá spolek AutoMat a 51 zapojených měst. Loni se do výzvy zapojilo 24 700 účastnic a účastníků, letos je našlápnuto k novému rekordu. Registrace týmů i jednotlivců je otevřená do konce dubna na dopracenakole.cz.

Ve výzvě Do práce na kole nejsou důležité počty překonaných kilometrů, ale pravidelnost bezmotorového pohybu. „Cílem Květnové výzvy je uvědomit si, jak změna našich dopravních návyků může ovlivnit zdraví nás všech, přírody a planety. V praxi to vypadá tak, že přihlášení účastníci a účastnice vyrážejí v květnu co nejčastěji na kole, pěšky nebo poklusem, své cesty si nahrávají do systému, a vzájemně se hecují s kolegy i dalšími příznivci udržitelné dopravy,“ popisuje za pořadatele Dominika Lenthárová ze spolku AutoMat.

Na účastníky čeká dobrý pocit z ušetřených emisí, lepší fyzička i psychická pohoda, ale také možnost být součástí změny ve svém městě. Anonymizovaná data o trasách účastníků a účastnic Květnové výzvy je totiž možné využít pro plánování nové a bezpečné infrastruktury pro pěší a městské cyklisty a cyklistky.

„Těším se, že se zapojí zase o něco více lidí i firem a že městská cyklistika bude zase více vidět a tím snad malým dílkem přispějeme k rozvoji aktivní mobility. Takovou odměnou pro mne osobně je pak vyhlášení, kdy se fakticky spousta stejně smýšlejících lidí sejde na jednom místě, to je moc fajn pocit,“ říká například městský organizátor výzvy Do práce na kole v Jihlavě Petr Stejskal.

„Pokud si naši občané zvyknou na pohyb na kole, pěšky, na bruslích, apod. zlepší se nám v Opavě ovzduší a bude se nám lépe dýchat, na cestách bude díky menšímu množství aut bezpečněji, a navíc budeme všichni zdravější díky pohybu. Těšíme se také na příjemná setkání s účastníky výzvy a pozitivní náladu, která jistě bude mezi všemi panovat,“ dodává Adéla Kozelková z opavského magistrátu.

„Doufám, že se podaří posílit skupinu pravidelných uživatelů cyklostezek a že získáme větší přehled o jejich potřebách,“ přidává se Karel Švercl, manažer Regionu Orlicko-Třebovsko.

Smysl v účasti v Květnové výzvě Do práce na kole vidí i více než 2 500 firem. Jednou z nich je také Ústav experimentální medicíny AV ČR. „Výzva nám přináší radost z aktivního pohybu a skvělou příležitost k teambuildingu. Dvě z našich jedenácti výzkumných oddělení se zabývají výzkumem znečištění ovzduší a jeho vlivu na lidské zdraví. Jsme rádi, že můžeme podpořit tuto skvělou akci. Naším cílem je ochrana životního prostředí a motivace společnosti k zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí,“ vysvětluje Petr Caletka.

Ve všech zapojených městech se chystá řada doprovodných Akcí na triko, které účastníci mohou využít s trikem, nákrčníkem nebo aplikací Do práce na kole. Jsou to například cyklosnídaně, cyklosvačiny, cyklojízdy a společné vyjížďky na kole nebo třeba oblíbené akce jako káva na triko zdarma. V červnu se uskuteční závěrečné večírky s vyhlášením vítězů v 51 zapojených městech.

Autorem vizuálu Květnové výzvy 2023 i designu trika, které mohou v rámci startovného získat všichni účastníci a účastnice, je typograf Jan Charvát. Pokud chcete být včas připraveni na Květnovou výzvu, registrujte se co nejdřív.  Více na www.dopracenakole.cz.

 

Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři