8 benefitů výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem - Do práce na kole

8 benefitů výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem

8 benefitů výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem
2. 2. 2024, 7 min. čtení

A proč bych to jako měl dělat? Jestli se i vy setkáváte s touto otázkou, pokud jde o naší výzvu, nemusíte si dělat vrásky. Odpověď jsme pro vás sesumírovali v tomto článku. A přidali odkazy na zevrubné texty, které všem nerozhodnutým osvětlí, proč udržitelná doprava nabízí řešení celé řady palčivých problémů dneška.

Její dopady jsou totiž daleko širší, než to může na první pohled vypadat. Potvrzují to data i zkušenosti více než 26 000 lidí z celé republiky, kteří výzvu Do práce na kole, pěšky či poklusem každý rok přijímají. Z průzkumu, který jsme si mezi nimi udělali, vyplývá, že nikdo z nich se udržitelného způsobu přepravy nechce vzdát ani po zbytek roku. A to už o něčem svědčí, nemyslíte? Čemu konkrétně udržitelná mobilita prospívá?

1. Lepší fyzička

Připravte své tělo na aktivní sezónu! S Květnovou výzvou Do práce na kole, pěšky či poklusem se rozhýbete! Pravidelný pohyb snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i cukrovky. Tak proč to nestihnout během cestování do a z práce nebo dalších cest po městě a mezi městy? Přidejte se k našim výzvám a uvidíte sami, že se vám nebude chtít přestat. Jak na to?

Registrace do Květnové výzvy Do práce na kole 

2. Psychická pohoda

Ve zdravém těle zdravý duch platilo a platí stále. Při chůzi, běhu čí jízdě na kole se vylučují hormony štěstí, pohyb pomáhá bojovat s depresemi i úzkostí, zvyšuje kvalitu spánku. Přidejte se k výzvám Do práce na kole, pěšky či poklusem a vyzkoušejte si to v květnu sami. Budete na sebe pyšní a ještě zjistíte, že pečovat o své duševní zdraví je krása!

Usměvavá žena vede jízdní kolo a v ruce drží kávu

Pohyb způsobuje štěstí!

3. Společné zážitky stmelují týmy

Sestavte s kolegy a kolegyněmi nebo kamarády a kamarádkami tým a pojďte do toho s námi. Ať už pracujete hlavou, nebo rukama, účast ve výzvě vám pomůže poznat kolegy trochu jinak a přinese spoooousty zážitků ke sdílení. A sdílení lidi sbližuje.

 

4. Méně emisí

Čím dříve přešaltujeme na udržitelnou dopravu, tím lépe se nám bude v našich městech dýchat. A pokud se nechceme v létě upéct k smrti, nakonec nám stejně nic jiného nezbyde. Jen během Květnové výzvy se nám každý rok v rámci celého Česka daří šetřit přes  700 tun CO2, což je totéž, kolik zvládne absorbovat 700 stromů za 100 let! Účastí ve výzvě si doslova kupujeme čas!

Dvě ruce drží sazeničku stromku

Příroda i budoucí generace vám poděkují

5. Úspora peněz

S našimi výzvami ušetříte! Doprava autem je nejen stresující, ale také neekonomická. Mezinárodní výzkumný tým, který náklady na vlastnictví a používání auta vyčíslil, došel doslova k dechberoucím číslům. Kdo chce být bohatý, jezdí minimálně v květnu udržitelně. A pak jede třeba na dovolenou. Pojďte do toho s námi i vy.

6. Šťastní zaměstnanci

Za 73 % účastnic a účastníků výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem platí startovné jejich zaměstnavatelé. Vědí totiž, že lidé, kteří se dopravují aktivně, čerpají méně sickdayů, staví se pozitivně i dalším výzvám a jsou týmovějšími hráči. Podpora městské cyklistiky se firmám vyplatí! Své o tom ví i Cyklozaměstnavatelé roku, třeba skupina ÚJV Řež. Přidejte se k výzvě i vy a zapojte se do soutěže o titul, který oceňují nejen zaměstnanci, ale i obchodní partneři, zákazníci nebo konkurence.

7. Příklad pro děti

Naše dnešní dopravní návyky tvoří budoucnost našich dětí. Pokud jim vštípíme, že normální je přepravovat se aktivně a udržitelně, s největší pravděpodobností se tak ve svých životech budou dopravovat taky. Mama taxi nikomu nesluší! A po dvou letech v pandemii chybí pohyb nejen dospělým, ale právě i dětem. Zapojte se do výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem a změňte mentální nastavení našich ratolestí.

Otec a syn na kolech v parku

Co se v mládí naučíš…

8. Lepší města

Před sto lety jsme naše města pomaličku začali přenechávat autům. Je čas si je vzít zpátky! Aktivní a udržitelná doprava zlepšuje život v mnoha ohledech a řeší spoustu problémů, se kterými se dnes města perou. Od lokální ekonomiky, přes smysl pro komunitu až po zdravější populaci. Pojďte se námi v květnu přepravovat pěšky, na kole, na skejtu nebo poklusem, vyzkoušejte si to na vlastní kůži a pomozte českým městům zlepšovat infrastrukturu pro aktivní dopravu.

Přidejte se také k tisícům lidí po celém Česku, kteří se po celý květen přepravují v rámci výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem aktivně a udržitelně. Třeba uvidíte, tak jako většina z nich, že je to nejen zdravější, ale také mnohdy rychlejší a rozhodně příjemnější. Účastí ve výzvě, kterou už 14 let pořádá spolek AutoMat, zároveň pomůžete přitáhnout pozornost k problematice potřeby kvalitní infrastruktury pro chodce, chodkyně, cyklistky a cyklisty i ve vašem městě.

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023 Cyklodoprava

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023
7 nečekaných výhod cyklistiky pro lidi ve věku 60+ Inspirace

7 nečekaných výhod cyklistiky pro lidi ve věku 60+

7 nečekaných výhod cyklistiky pro lidi ve věku 60+
Proč jezdit na kole či chodit pěšky a ještě za to platit? Co lidé oceňují na výzvě Do práce na kole? Cyklodoprava

Proč jezdit na kole či chodit pěšky a ještě za to platit? Co lidé oceňují na výzvě Do práce na kole?

Proč jezdit na kole či chodit pěšky a ještě za to platit? Co lidé oceňují na výzvě Do práce na kole?
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři