Do testů v autoškolách přibyly nové otázky. Zahrnují i cyklotémata - Do práce na kole

Do testů v autoškolách přibyly nové otázky. Zahrnují i cyklotémata

Do testů v autoškolách přibyly nové otázky. Zahrnují i cyklotémata
23. 2. 2022

Cyklistů a cyklistek na českých silnicích za poslední dva roky rapidně přibylo. Města se snaží budovat cykloinfrastrukturu, objevují se nové dopravní prostředky typu elektrické koloběžky. Na tento trend reagují i nové otázky pro závěrečné testy v autoškolách, které připravily Ministerstvo dopravy a Policie ČR s Asociací autoškol ČR. V testech se jich v říjnu loňského roku objevilo prvních 35 a už v nich byl patrný důraz na cyklodopravu.

„Cyklisté jsou tzv. zranitelní účastníci silničního provozu, tedy snažíme se drobnou měrou na naší autoškolské rovině pomoci zvýšit znalosti jak žadatelů o řidičský průkaz, tak samotných držitelů řidičských oprávnění. Věříme, že spousta mýtů, polopravd a omylů týkajících se provozu cyklistů a motorových vozidel je založena na nesprávném výkladu práva či nízkých znalostech všech účastníků silničního provozu o této problematice,“ řekl serveru idnes předseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.

Co je to cyklopruh?

„Je zřejmé, že účastníci silničního provozu se teprve adaptují na nové dopravní značení a bohužel panuje i poměrně velká neznalost těchto nových dopravních prvků či značení. Potřebujeme proto více popularizovat chování těchto účastníků v tzv. modelových situacích. Právě na to se budeme zaměřovat i v nových testových otázkách,“ dodal Horčička.

Nově i videa

Kromě cyklodopravy se nové otázky zaměřují také na nové specifické dopravní situace, na zranitelnější účastníky provozu nebo na špatné počasí či jízdu na sněhu. Novinkou jsou také „hazard perception“ videa, která simulují jízdu autem a nahrazují kreslené křižovatky z učebnic autoškoly. Kromě dalších vozidel se v nich objevují i jiné elementy jako je sníh na silnici, přecházející chodci, řidič porušující pravidla či jízda v obytné zóně.

Cyklistů v ulicích přibývá v Praze i Paříži. Testy pro autoškoly reagují na celoevropský trend

Změna jako prevence fatalit

Zhruba 100 tisíc uchazečů ročně o řidičský průkaz v České republice dosud pracovalo při zkouškách s dvacet let starými standardizovanými otázkami, které se daly naučit nazpaměť a neodpovídaly reálné aktuální dopravní situaci na silnicích. Novinky v testech jsou tedy výsledkem dlouho očekávané změny k lepšímu a nové otázky (včetně dynamických) by měly vést k tomu, že čerství řidiči vyjdou z autoškoly lépe připraveni a budou způsobovat méně dopravních nehod s fatálními následky.

Doprava vyžaduje pravidla

“Spolek AutoMat a jím podporované webové stránky Městem na kole se dlouhodobě snaží o osvětu v oblasti cyklistické dopravy. V posledních deseti letech se zákon o provozu na pozemních komunikacích ohledně cyklistů výrazně modernizoval, byla vyřešena velká část dlouhodobých nedostatků. Aktualizaci zkouškových otázek proto vítáme,” říká expert Laboratoře udržitelného urbanismu spolku AutoMat, Vratislav Filler.

 

Helma není brnění. Bezpečnou infrastrukturu ani bezpečný odstup nenahradí

Helma není brnění. Bezpečnou infrastrukturu ani bezpečný odstup nenahradí

Studie z roku 2018 nazvaná Vliv nošení helmy na nehodovost a zranění, ve které bývalý britský rada pro cyklistiku Colin Clarke a novinář Cris Gillham analyzovali data z Austrálie, Nového Zélandu, Spojených…
Oslavte s námi Světový den jízdního kola 3. června 2023

Oslavte s námi Světový den jízdního kola 3. června 2023

Pojďte se s námi projet na kole či na koloběžce centrem Prahy se zástupci OSN a ambasád a zažijte, jaké to je, když ulice pro jednou nepatří autům, ale lidem. Startujeme ve 13,00 z holešovického Výstaviště. Po skončení cyklojízdy se připojte i k doprovodnému…
Brněnský radní pro dopravu: Výzva Do práce na kole je skvělou příležitostí udělat něco pro své zdraví

Brněnský radní pro dopravu: Výzva Do práce na kole je skvělou příležitostí udělat něco pro své zdraví

Město Brno je již druhým rokem hlavním partnerem výzvy Do práce na kole, při této příležitosti jsme položili několik otázek Petru Kratochvílovi, radnímu pro dopravu. Přečtěte si, co dalšího se…
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Mediální partneři