Zasněžené cyklostezky? AutoMat je protáhne novým cyklopluhem

Zasněžené cyklostezky? Spolek AutoMat je protahuje s pomocí cyklopluhu. Zajet můžeme i k vám

Zasněžené cyklostezky? Spolek AutoMat je protahuje s pomocí cyklopluhu. Zajet můžeme i k vám
15. 12. 2022, 5 min. čtení

Příznivcům bezmotorové dopravy komplikuje život nedostatečná údržba cyklostezek a cyklopruhů. Na podzim jde o padající listí, v těchto dnech je to zase sníh. Nadšenci se spolku AutoMat, který udržitelnou dopravu v našich městech prosazuje již dvě desetiletí, přišli s originálním řešením. S pomocí finančních příspěvků od veřejnosti si nechali vyrobit prototyp cyklopluhu (a cyklokartáče), se kterým vytížené pražské stezky sami protahují. A sbírají i tipy na místa, která by potřebovala zprůjezdnit.

Už na podzim loňského roku vyhlásil spolek AutoMat crowdfundingovou kampaň, ve které se příznivci celoroční cyklodopravy skládali na nový cyklopluh na odklízení sněhu a v další fázi pak spadaných listů, štěrku a dalších překážek z cyklostezek. Úklid zasněžených cyklostezek a cyklopruhů totiž především v zimě výrazně vázne. Potřebná částka se díky 59 nadšencům a nadšenkyním z Klubu přátel AutoMatu podařila vybrat. V půlce ledna měl konstruktér Jirka Štrupl prototyp konečně hotový a již pár dní na to proběhla s prvním sněhem roku 2022 testovací jízda.

Cyklisté sobě

S “kartáčovým” nástavcem se cyklopluh dostal ke slovu opět na podzim, kdy se zapojil do úklidu cyklostezek komunity Cyklisté sobě. A nyní s ním spolek AutoMat opět odklízí sníh, na který v Praze jako již tradičně nebyl připraven vůbec nikdo. Samotný nápad ale pochází z Hradce Králové, kde s cyklopluhem odklízeli cyklisté sníh už v roce 2012. Největší boom nastal pak mezi lety 2014-2018, kdy vznikaly různé verze pluhu, se kterým nadšenci včetně Jiřího Štrupla udržovali Labskou cyklostezku. V roce 2021 pak slovo dalo slovo a svůj vlastní cyklopluh si pořídil i spolek AutoMat. Na jeho výrobu se složili dárci z řad našich podporovatelů a příznivců v rámci crowdfundingové kampaně.

Podzimní úklid dobrovolníků z Cyklisté sobě

Nasněžilo i u vás?

V pondělí 12. prosince, kdy většinu republiky přikryla sněhová pokrývka, se náš, opět o něco vylepšený cyklopluh, vypravil znovu do akce. AutoMatí matador Vráťa Filler s ním v brzkých ranních hodinách protáhl 22 kilometrů pražských cyklostezek. “Nový model je o něco skladnější, složený se vejde do 50 cm přepravky. Zkusili jsme ho na novém sněhu, ten bere dobře, když je hodně ušlapáno od chodců, tak už to neseškrábne, s tím jsme ale ani nepočítali,” popisuje Vráťa. Právě kvůli fanouškům a fanynkám bezmotorové dopravy, kteří mohou být novou sněhovou nadílkou zaskočeni, brázdil několik hodin pražské komunikace.

první zkouška cyklopluhu

Nový cyklopluh jsme poprvé vyzkoušeli v lednu 2022

Pokud i u vás údržba cykloinfrastruktury pokulhává, dejte nám vědět. Vaše tipy na místa, která by stálo za to protáhnout, aby se po nich mohlo dál vesele jezdit, posílejte na mail: vratislav.filler@auto-mat.cz.

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023 Cyklodoprava

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023
7 nečekaných výhod cyklistiky pro lidi ve věku 60+ Inspirace

7 nečekaných výhod cyklistiky pro lidi ve věku 60+

7 nečekaných výhod cyklistiky pro lidi ve věku 60+
Proč jezdit na kole či chodit pěšky a ještě za to platit? Co lidé oceňují na výzvě Do práce na kole? Cyklodoprava

Proč jezdit na kole či chodit pěšky a ještě za to platit? Co lidé oceňují na výzvě Do práce na kole?

Proč jezdit na kole či chodit pěšky a ještě za to platit? Co lidé oceňují na výzvě Do práce na kole?
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři