Typograf Jan Charvát: Budu vám tiše závidět vaše odhodlání

Autor letošního vizuálu výzvy Jan Charvát: Budu vám tiše závidět vaše odhodlání

Autor letošního vizuálu výzvy Jan Charvát: Budu vám tiše závidět vaše odhodlání
2. 2. 2023

Autor vizuálu 13. ročníku Do práce na kole Jan Charvát je typograf, pedagog a amatérský DJ zlomených beatů Font Renegade. Jeho návrh se letos objeví na stovkách tiskovin, příspěvků na sociálních sítích a hlavně na tisících účastnických triček po celé republice. Honzy jsme se ptali, jak to všechno vzniklo.

Proč jste se vlastně  rozhodnul přijmout nabídku vytvořit vizuál pro Do práce na kole 2023?

Zadání z AutoMatu znělo: Chtěli bychom to letos typografické –  a to je přece skvělá šance na to se písmařsky vyřádit. To se nedá odmítnout! Projekt si prošel celkem dlouhým vývojem pod pokličkou – od neforemného nápisu až k samostatnému autorskému písmu. Vlastně jsem ten výsledek takový nečekal. (Trochu kecám, chtěl jsem udělat od začátku nové písmo, ale nečekal jsem, že bude zrovna takové.)

Jezdíte na kole? Nebo dáváte přednost spíš jinému dopravnímu prostředku?

Vzhledem k vašemu čtenářskému publiku bych raději neodpovídal. Ale do práce jsem na kole jel, celkem 4x. Manželka mi tu dobu musela teď připomenout. Jsou to asi 3 kilometry a jel jsem jen proto, že žena už v pokročilém stádiu těhotenství nemohla vodit první dceru do školky. Abych to stihnul do práce, jel jsem na kole. Přijel jsem zpocený a udýchaný, ale byl to fajn pocit. Normálně se dopravuju na mopedu, není to úplně green deal, ale zase to není SUV a po městě je to pro mě nejrychlejší.

Trička Do práce na kole 2023

Trička Do práce na kole 2023 s motivem Jana Charváta

Co vás při tvorbě vizuálu a tvorbě nového fontu s názvem DPNK inspirovalo? Z čeho jste vycházel?

Hodně mi pomáhalo, jak jsme si na první schůzce definovali, co je to Do práce na kole, kdo jsou účastníci výzvy a proč to dělají. Udělal jsem si takové persony, které zastupují ty skupiny, a říkal jsem si, že by bylo dobré je všechny oslovit. Chtěl jsem také pracovat s texty, takže písmo přímo na míru bylo jednou z předních možností. Jak organizátoři, tak účastníci mohou psát své texty a stále bude jasné, že to je Do práce na kole. Taky mě malinko inspiroval Adventure Time (Čas na dobrodružství), oblíbený seriál mých dcer.

Práce na vizuálu Do práce na kole Jana Charváta bavila

Co vás na tom (po)bavilo? Stalo se vám, že jste se třeba při práci pro Do práce na kole nahlas zasmál?

Bavilo mě to od začátku do konce, asi nebyla chvíle, kdy mě to nebavilo. Vždycky jsem se k tomu rád vracel, když bylo třeba. Hodně jsem se smál, když jsem vytvářel ty postavy. Nejdřív vypadaly jako krtci, pak jako r2d2 z Hvězdných válek a nakonec jsou to snad docela obstojné postavy lidí, dokonce všech pohlaví. Vždycky když je vidím, tak se trochu pousměju, jak jsou přiblble zkonstruovaní, a představuju si, jak se pohybují. To taky uvidíte v animovaném videu, to mě bavilo úplně nejvíc.

Co byste vzkázal účastníkům a účastnicím Květnové výzvy Do práce na kole?

Co nejvíce ujetých/uběhnutých kilometrů! Budu vám tiše závidět vaše odhodlání a sportovní nasazení.

Moc díky!

Já děkuju za možnost dostat trochu naší šílené typografie do světa! A doufám, že to bude vám i účastníkům a účastnicím dobře sloužit.

Podívejte se také na rozpohybovaný a ozvučený vizuál.  

Prohlédněte si další ukázky prací Jana Charváta.

 

Přijměte Lednovou výzvu Do práce na kole, pěšky nebo poklusem 2024

Přijměte Lednovou výzvu Do práce na kole, pěšky nebo poklusem 2024

Zdravý životní styl, čistá hlava, ale také ohleduplnost k životnímu prostředí. To jsou jen některé z motivací, proč stále více lidí holduje udržitelné dopravě. A k pravidelnému pohybu po městě…
Cykloskokanem 2023 je Ostrava. Jen letos investovala do cyklo 160 milionů Kč

Cykloskokanem 2023 je Ostrava. Jen letos investovala do cyklo 160 milionů Kč

Historicky druhým městem, které získalo titul Cykloskokan Do práce na kole, se letos stala Ostrava. Titul oceňuje město, které v posledním roce až 2 letech udělalo významný pokrok v oblasti…
Jezdíme za mokra a sněhu

Jezdíme za mokra a sněhu

Drnčí budík, na parapet bubnují kapky a vy už rychle rušíte dnešní cestu na kole? Ne tak zhurta, přátelé! Díky dnešním tipům zjistíte, že i za deště a dokonce i…
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Mediální partneři