Udržitelná doprava je pro všechny. Připojte se k Zářijové výzvě

Udržitelná doprava je pro všechny. Vyzkoušejte si to v Zářijové výzvě

Udržitelná doprava je pro všechny. Vyzkoušejte si to v Zářijové výzvě
1. 8. 2023, 5 min. čtení

S postupující klimatickou změnou nabývají dopravní návyky obyvatel našich měst na stále vyšší důležitosti a díky výzvám Do práce na kole je mění stále vyšší počet lidí. Letošního, již třináctého ročníku Květnové výzvy se zúčastnilo více než 25 tisíc lidí z celé republiky. Ti se po celý měsíc (nejen) z práce a do práce přepravovali převážně na vlastní pohon. Pokud jste mezi nimi nebyli, přijměte naši Zářijovou výzvu a vyzkoušejte si, jaké výhody skýtá.

Zářijovou výzvu Do práce na kole, pěšky nebo poklusem pořádáme jako spolek AutoMat v rámci Evropského týdne mobility, kterým chce Evropská komise připomínat městům a obcím význam udržitelné dopravy. Letošní Zářijová výzva se koná mezi 11. a 24. zářím a je určena jednotlivcům. Zapojit se může doslova každý, zaměstnanci, OSVČ, senioři a seniorky, žactvo, studentstvo i rodiče na rodičovské. A také organizace a firmy, které zaplacením startovného podpoří své lidi a deklarují svůj zájem na udržitelné budoucnosti nás všech.

 

Aktivně i po prázdninách

Pojďme si po létě připomenout, že se dá do práce, bez škodlivých emisí, prachu z pneumatik a hluku, dopravovat po celý rok. V zahraničí je běžné jezdit na kole a chodit i na podzim a v zimě, nejen v létě. Zároveň nás výzva motivuje k fyzické aktivitě i po skončení prázdnin. Ať už na kole, pěšky, na skejtu, na bruslích či poklusem, pojďme společně ukázat městům, že chceme dýchat čistší vzduch, pohybovat se veřejným prostorem bez omezení a užívat si radost z pohybu, aniž bychom za ním museli cestovat do lesa či do fitka. Navíc, anonymizovaná data o trasách, které si zapíšete do systému Do práce na kole, mohou vašemu městu posloužit jako podklad pro zlepšování či rozšiřování chodecké a cyklistické infrastruktury.

Všechny cesty mohou být udržitelné

Loňská rezoluce OSN deklarovala jízdní kolo „prostředkem ochrany životního prostředí”. Zdravý pohyb ale svědčí i našemu psychickému a fyzickému zdraví. Činí nás šťastnějšími, vyrovnanějšími a ,díky tomu i v práci, při studiu či jakékoliv jiné činnosti, efektivnějšími. A že nechodíte do práce? Nevadí. Jakýkoliv pohyb po městě se dá vykonat udržitelně. Cesta do školy, na poštu, na nákup, k babičce na návštěvu, do knihovny či na úřad se taky počítá!

Šlápněte do toho pro budoucnost

Registrace do Zářijové výzvy je otevřena od 7. srpna a všichni účastníci a účastnice, kteří během dvou zářijových týdnů vykonají alespoň ⅔ svých pochůzek a pojížděk po městě bezmotorově, budou zařazeni do slosování o zajímavé ceny od našich partnerů. Vyhrát můžete také startovné do Květnové výzvy Do práce na kole 2024. A hlavně máte příležitost udělat něco pro své město, sebe i budoucnost této planety. Tak do toho pojďte s námi i vy! Vidíme se v září v ulicích!

Líbí se vám, co v AutoMatu děláme? Podpořte nás, udržitelnou mobilitu a městskou cyklistiku v Česku jakoukoliv částkou a nakrmte AutoMat. Díky!

Přijmout Květnovou výzvu můžete až do konce měsíce do práce na kole

Přijmout Květnovou výzvu můžete až do konce měsíce

Přijmout Květnovou výzvu můžete až do konce měsíce
Jízda na kole je dovednost, kterou by měl ovládat každý. A měla by být každému dostupná, říká Šárka Kašpárková Do školy na kole

Jízda na kole je dovednost, kterou by měl ovládat každý. A měla by být každému dostupná, říká Šárka Kašpárková

Jízda na kole je dovednost, kterou by měl ovládat každý. A měla by být každému dostupná, říká Šárka Kašpárková
Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023 Cyklodoprava

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023

Hradci Králové jsme předali titul Cykloměsto Do práce na kole 2023
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři