Není nic horšího než omrzlé prsty nebo mokré nohy. Aby byly vaše nohy během jízdy v pohodě, doporučujeme slušné ponožky a pár nepromokavých bot (nebo návleků). Používejte vhodnou, neklouzavou obuv. Nejen, že vaše nohy zůstanou v suchu a teple, ale je méně pravděpodobné, že při zastavení uklouznete na pedálech nebo na zemi.
Pár lyžařských zimních rukavic ochrání vaše ruce přiměřeně, ale ujistěte se, že můžete stále bezpečně zabrzdit, přeřadit a uchopit řídítka, než vyrazíte. Totéž platí pro vaši hlavu. Dobrá čepice nebo pletená čelenka vám poskytne pohodlí, ale ujistěte se, že vám při jízdě na kole nebude bránit ve výhledu nebo sluchu. Pokud jedete do ledového protivětru, ujistěte se, že máte připravenou cyklistickou kuklu.
Často se říká, že kdo není připraven, je překvapen, a to platí i pro zimní cyklistiku. I když třeba spěcháte, přizpůsobte se počasí a přiměřeně se oblékněte do zimního cyklistického vybavení. Pokud předpověď hlásí déšť, oblékněte si nepromokavý materiál a nějaké teplé vrstvy. Noci jsou v zimě také delší, takže se vždy ujistěte, že jste viditelní pro řidiče a chodce, a před odjezdem si zkontrolujte světla na kole.
Při jízdě na kole se snadno rozpálíte a zapotíte, a to i v zimě. Namísto toho, abyste si oblékli svou největší bundu a přehřívali se, nošení několika tenkých vrstev znamená, že si můžete věci oblékat a svlékat, takže vám nebude horko a když dorazíte do cíle, nebude z vás lít pot.
Spíše než kupovat „voděodolné“ bundy, ujistěte se, že máte na kole na sobě kvalitní nepromokavé látky. Nepromokavá čepice, rukavice, bunda a kalhoty vás udrží v suchu a (relativně) v teple bez ohledu na počasí.
Po jízdě ve špatném počasí je dobré dát svému kolu pět minut láskyplné péče, aby vše fungovalo co nejhladčeji. Celé kolo opláchněte a otřete, abyste odstranili nečistoty, sůl a písek. Zvláštní pozornost věnujte řetězu, převodům, brzdám a ráfkům kol. Osušte jej starým ručníkem a přebytečnou vodu v pohyblivých částech rozprašte sprejem WD40, GT85 nebo něčím podobným, poté přidejte trochu oleje na řetěz a převodový mechanismus.
Bez ohledu na počasí byste měli mít na kole vždy dobré pneumatiky, ale během chladných zimních měsíců je to zcela zásadní. Dobrá sada zimních pneumatik pomůže hodně zabránit zbytečnému smyku a také sníží pravděpodobnost, že budete muset opravovat defekt v plískanicích a dešti. Nahuštění pneumatik o něco méně než v létě zvyšuje přilnavost v kluzkých podmínkách.
V mokru také kloužou pedály. Pokud vám nevyhovují klipsové pedály, investujte do některých s extra přilnavostí. Nasazují se docela snadno nebo vám může pomoci místní prodejna kol či servis.
Tělu, zejména kloubům a svalům, bude chvíli trvat, než se pořádně zahřeje, takže se nevrhejte do sprintu, jakmile vyjdete z domu. Nechte svému tělu více času na zahřátí a na mokru a sněhu jezděte pomalu. Není třeba riskovat svou bezpečnost kvůli pár minutám.
U krajnice se s větší pravděpodobností tvoří louže, které namrzají, a proto je lepší zůstat ve středu jízdního pruhu, kde auta rozjezdila sníh. Vyhýbejte se listí, krytům od kanálů a prasklinám na vozovce, protože mohou být neočekávaně kluzké.
Sníh a led jsou obzvláště nebezpečné podmínky pro jízdu na kole, takže se musíte ujistit, že máte své kolo vždy plně pod kontrolou. Při jízdě na uježděném sněhu často brzděte, abyste uvolnili ráfky, protože brzdění může trvat až šestkrát déle, když jsou ráfky mokré. Pokud narazíte na led, jeďte rovně, nešlapejte a snažte se nebrzdit, protože by to mohlo způsobit smyk a následný pád. Pokud vyrážíte na vyjížďku do zimních podmínek, dbejte zvýšené opatrnosti a nevystavujte se riziku. Za špatného počasí můžete zvážit nošení helmy, pokud ji normálně nenosíte. A pokud jsou podmínky příliš zrádné, nechte kolo doma a vy tam nejlépe zůstaňte také.
Líbí se vám, co v AutoMatu děláme? Podpořte nás a nakrmte AutoMat jakoukoliv částkou. Děkujeme!