Zářijová výzva se letos uskuteční už po sedmé. Navazuje na oblíbenou tradiční měsíční Květnovou výzvu Do práce na kole, které se letos zúčastnilo rekordních 25 621 lidí. Cílem je motivovat k aktivní dopravě průběžně během roku a upozornit na přínosy bezmotorové dopravy pro jednotlivce, města i planetu. Význam udržitelného cestování v boji s klimatickou změnou potvrzuje i rezoluce OSN, která prohlásila jízdní kolo „za nástroj ochrany životního prostředí”. OSN doporučuje všem svým členským státům „integrovat jízdní kolo do veřejné dopravy, a to jak v městských, tak i v rurálních oblastech“.
„Inspirací nám mohou být města napříč Evropou, ale nejen tam. V zemích a městech, kde podporují udržitelnou dopravu, je radost se pohybovat a žít. Podpora udržitelné mobility s sebou totiž přináší více čistého vzduchu bez emisí CO₂ a prachových částic z pneumatik, méně hluku a také více prostoru pro lidi v ulicích,“ říká koordinátorka výzvy Dominika Lenthárová z pořádajícího spolku AutoMat. „Zářijová výzva je příležitostí šlápnout do toho na kole, pěšky nebo poklusem a pokračovat v dopravě na vlastní pohon i na podzim a poté třeba i v zimě. Nejde přitom o počet kilometrů, ale o pravidelnost, se kterou udržitelné způsoby dopravy využíváme. Každá cesta se počítá.“
Své kolegy a kolegyně mohou do Zářijové výzvy zapojit i firmy. Připraví tak svým zaměstnancům zajímavý teambuilding a ukážou, že téma udržitelnosti a péče o zdraví a psychickou pohodu zaměstnanců je pro ně důležité téma. Do Zářijové výzvy se lidé hlásí jednotlivě a základní startovné je 150 Kč, to za ně ale může zaplatit právě zaměstnavatel. Pokud účastníci chtějí více podpořit udržitelnou mobilitu, městskou cyklistiku a veřejný prostor, mohou zvolit vyšší, benefiční startovné.
„Podmínky ve firmách jako jsou například sprchy, místa, kde bezpečně zaparkovat kolo nebo skříňky, jsou důležitým faktorem, na základě kterého se lidé rozhodují, zda do práce budou jezdit na kole nebo běhat. Každý zaměstnavatel tak svou troškou může přispět změně směrem ke zdravějším lidem, městům a planetě,“ dodává Lenthárová. Účastníci a účastnice výzvy se zároveň mohou podílet na mapování tras a cest, které v daném městě k bezmotorové přepravě využívají. Anonymizovaná data následně slouží městům a obcím ke zlepšování chodecké a cyklistické infrastruktury.
Další akcí, kterou se spolek AutoMat zapojuje do Evropského týdne mobility už od roku 2006, jsou sousedské slavnosti Zažít město jinak. Ty se ve spolupráci se stovkami dobrovolníků a dobrovolnic uskuteční třetí zářijovou sobotu 16. září (někde i dříve či později) na cca 170 místech po celém Česku. Téma letošního ročníku zní „Hoďte ulice do gala“. Vyzývá nejen k oslavám plnoletosti sousedských slavností a 20. výročí začátků spolku AutoMat, ale hlavně k zájmu o veřejný prostor a k jeho lokální proměně. Každý rok mají návštěvníci a návštěvnice slavností možnost zažít, jaké to je, když automobilový provoz v ulicích nahradí kultura, domácí občerstvení, představení místních podniků a institucí nebo hry pro děti. Proto AutoMat pro jednotlivé lokality zařizuje mj. zábory veřejného prostranství a vyparkování aut.
Líbí se vám co v AutoMatu děláme? Podpořte nás, udržitelnou mobilitu a městskou cyklistiku v Česku jakoukoliv částkou a nakrmte AutoMat. Díky!