9 důvodů, proč přijmout Lednovou výzvu, i když nejezdíte na kole - Do práce na kole

9 důvodů, proč přijmout Lednovou výzvu, i když nejezdíte na kole

9 důvodů, proč přijmout Lednovou výzvu, i když nejezdíte na kole
13. 12. 2023, 6 min. čtení

Nechce se vám v zimě na kolo, netroufáte si do provozu, nemáte kolo kde zaparkovat… Ať už pro vás jednostopé cestování nepřipadá v úvahu z jakéhokoliv důvodu, Lednová výzva je tu i pro vás. Chůze je také aktivní doprava a nejen, že se ve výzvě počítá, ale také prospívá. Vám i městu. Jak?

Většina benefitů, které z cestování do práce po svých plynou, se týká zdraví. Pro jeho zlepšení či udržení je chůze vlastně ideální fyzickou aktivitou. Už půlhodina denně posílí váš kardiovaskulární systém i kosti, pomáhá s redukcí hmotnosti a prospívá vašim svalům i vytrvalosti. Chůze je také skvělou prevencí diabetu 2. typu, osteoporózy, srdečních a nádorových onemocnění. Na rozdíl od jiných typů cvičení vás nic nestojí a nevyžaduje žádné speciální vybavení nebo know how. Chůze prospívá i naší psychice.

Věnovat se ji můžete kdykoliv během dne a ve svém vlastním tempu. Riziko, že při chůzi zraníte, je oproti jiným fyzickým aktivitám mizivé. Pro lidi s nadváhou, v pokročilejším věku či pro ty, kteří nejsou zvyklí se příliš hýbat, je vynikajicí fyzickou aktivitou. Chůze se zkrátka balzám, který si může dopřát téměř každý z nás. Chodit pěšky do práce má mnohé výhody, některé jsou zjevné a jiné méně. Pojďte se jim podívat na zoubek a přesvědčte se, že přidat se k Lednové výzvě má smysl.

1. Zlepšíte si kondici

Chůze je kardio cvičení, které vás nevycucne. Pokud zvolíte chůzi svižnou natolik, že se vám zvedne tep a začnete se zadýchávat, po pár dnech nejspíš zjistíte, že nejste po příchodu do práce či domů tak unavení. Zároveň jde o skvělý způsob pálení kalorií.

2. Snížíte si hladinu stresu

Chůze také, jak dosvědčuje řada studií, redukuje stres. Pobyt venku pomáhá vašemu tělu vyrábět vitamin D, který může pomáhat při boji s sezónní afektivní poruchou, známou coby zimní deprese.

Chůze vytváří prostor pro neformální konverzace

3. Uděláte si čas pro sebe

Chůze pěšky do práce je skvělou možností pro každého, kdo si stěžuje, že nemá dostatek času na cvičení. S chůzí se tak cvičení stane přirozenou součástí vaší denní rutiny a vy už nemusíte plánovat pobyt ve fitku či večerní běh. Neexistuje efektivnější způsob, jak se dostat do formy, než chodit či jezdit na kole do práce.

4. Utřídíte si myšlenky

Cestou do práce vyřešíte nejedno dilema. Uděláte si pořádek v prioritách a úkolech a až dorazíte na pracoviště, můžete se na ně rovnou vrhnout. A co vy víte, možná přijdete i na řešení dlouho palčivého pracovního problému.

5. Zvýšíte si výkonnost

Každá úspěšná firma podporuje svoje zaměstnance v tom, aby se fyzicky hýbali a udržovali se v kondici. Cvičení zlepšuje náladu i produktivitu. Když dorazíte do práce po svých, bezpochyby se budete cítit optimističtěji a zvládnete s lehkostí větší množství úkolů.

6. Ušetříte

V porovnání s cestou autem, ale i veřejnou dopravou.

7. Upevníte si psychiku

Cvičení, a to včetně chůze prospívá mentálnímu zdraví. Fyzická aktivita způsobuje chemické změny v mozku, vyplavují se endorfiny, které nám zlepšují náladu, sebevědomí, pozornost i výkon.

Pro kardio cvičení nemusíte nutně do posilovny

8. Snížíte zdravotní rizika

Chůze funguje jako prevence civilizačních onemocnění jako je obezita, vysoký tlak a cholesterol, cukrovka a kardiovaskulární onemocnění. Investujte do dobrých a pohodlných bot a užívejte si její všechny benefity.

9. Pomůžete životnímu prostředí

Chůzí snížíte svou uhlíkovou stopu. Obzvlášť ve městech a hustém provozu jsou auta tou ekonomicky nejméně výhodnou možností přepravy. S veřejnou dopravou vaše emise klesají, s chůzí se dostanete na nulu.

 

Líbí se vám, co v AutoMatu děláme? Podpořte městskou cyklistiku a nakrmte AutoMat jakoukoliv částkou. Děkujeme!

Pojďte pracovat jako vedoucí výzvy Do práce na kole Výzva Do práce na kole

Pojďte pracovat jako vedoucí výzvy Do práce na kole

Pojďte pracovat jako vedoucí výzvy Do práce na kole
Hledáme vývojáře*ku pro Do práce na kole práce

Hledáme vývojáře*ku pro Do práce na kole

Hledáme vývojáře*ku pro Do práce na kole
I krátká procházka třikrát týdně snižuje výskyt chronické bolesti zad téměř o 50 % Chůze

I krátká procházka třikrát týdně snižuje výskyt chronické bolesti zad téměř o 50 %

I krátká procházka třikrát týdně snižuje výskyt chronické bolesti zad téměř o 50 %
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři