Cyklistika vs běh: Který typ pohybu je pro vás lepší? - Do práce na kole

Cyklistika vs běh: Který typ pohybu je pro vás lepší?

Cyklistika vs běh: Který typ pohybu je pro vás lepší?
26. 7. 2024, 10 min. čtení

Cyklistika i běh mají své nadšence i obhájce, kteří tvrdí, že jejich oblíbená aktivita je ta lepší, zdravější, efektivnější. Ale je jedna z nich opravdu lepším využitím vašeho času a energie? Nebo jde o otázku typu Beatles vs. Rolling Stones či Coca Cola vs. Pepsi? Pojďme se tomu podívat na zoubek.

Pravděpodobně jste se již setkali s debatou o cyklistice a běhu, vzhledem k obrovské popularitě, které se obě aktivity těší, nemluvě o jejich sdílené pověsti jako vynikajících způsobů, jak zůstat ve formě. Ale když se na ně podíváme z hlediska klíčových otázek, jako je energetický výdej, růst svalů, dopad na klouby a finanční náklady, vyvstává nám z této diskuse jeden skutečný vítěz?

Ať už uvažujete o přechodu z jednoho sportu na druhý, zvažujete vyzkoušet kterýkoli z nich poprvé nebo přemýšlíte o koupi kola či rotopedu nebo běžeckého pásu pro domácí využití, zde je několik pohledů, které vám, doufáme, pomohou utřídit vaše myšlenky. I když obecně obě aktivity nabízejí podobné výsledky, existují mezi nimi některé klíčové rozdíly, o kterých byste rozhodně měli vědět.

Výdej energie

V našem uspěchaném světě je pro mnoho lidí nejvyšší prioritou efektivita. Co vám přinese nejlepší výsledky za čas a energii, které vynakládáte? Podle fyziologa cvičení profesora Richarda Davisona jsou výsledky obecně podobné, pokud neplánujete cvičit delší dobu: „Metabolicky je mezi oběma způsoby relativně malý rozdíl. U obou je možné zatížit jak centrální, tak periferní fyziologické systémy, což způsobuje jejich adaptaci a zlepšení,“ vysvětluje.

Nicméně Davison dodává, že cyklistika vyniká, pokud chcete investovat nějaký čas a skutečně zvýšit spalování kalorií, a to především díky sníženému dopadu na vaše tělo. Jak Davison uvádí: „S relativně omezeným množstvím tréninku není tak těžké jezdit na kole tři až čtyři hodiny, zatímco běhání po tuto dobu by vyžadovalo značnou délku tréninku, aby se vydržely fyzické nároky běhu na tak dlouhou dobu. Navíc zotavení po tříhodinovém běhu by mohlo být značně náročné kvůli poškození svalů a kloubů.“

Doběhnout ráno do práce vyžaduje o dost lepší fyzičku, než tam dojet na kole

To tedy znamená, že pokud chcete investovat nějaký čas, cyklistika by mohla být lepší volbou pro spalování velkého množství kalorií s menším dopadem na vaše klouby a svaly. Jak Davison říká: „Obecně je přijímáno, že profesionální cyklisté vydávají během cvičení více energie než kdokoli jiný na planetě, pravidelně překračují 6000 kalorií denně a dělají to většinu dní v roce, takže pokud chcete zhubnout, cyklistika může být potenciálně lepší volbou.“

Dopad na svaly

Zatímco jsme již diskutovali o dopadu na klouby, jak je na tom běh a cyklistika, co se týče účinků obou aktivit na vaše svaly? Běh aktivuje vaše svaly širším způsobem než cyklistika, což se na první pohled zdá jako výhoda. Jak však Davison poukazuje, znamená to také, že vaše svaly jsou poškozovány v širším spektru způsobů, což pravděpodobně vede k delším dobám regenerace a zvyšuje riziko zranění.

„Cyklistika obecně zahrnuje pouze zkracování svalové aktivace (koncentrická), zatímco běh potenciálně zahrnuje koncentrické, excentrické a izometrické kontrakce,“ vysvětluje Davison.

„Aktivace posledních dvou způsobuje výrazně větší poškození svalů kvůli vyšším silám, které jsou při nich zapojeny, a tím způsobuje bolest svalů.“

To neznamená, že byste se běhu měli vyhýbat, protože poškození svalů je klíčové pro jejich růst, ale měli byste to zohlednit při svých úvahách o frekvenci tréninku a počtu dní na regeneraci, které potřebujete.

Hustota kostí

Všichni nadšenci do fitness, zvláště ti starší (a ještě více ženy), by teď měli zpozornět: cyklistika má malý vliv na zlepšení hustoty kostí, protože není zátěžovým cvičením. Jak stárneme, naše kosti slábnou. A je prokázáno, že právě zátěžový trénink zvyšuje hustotu našich kostí.

„Abychom proces řídnutí kostí zpomalili nebo zastavili, měli bychom provádět řadu zátěžových cvičení v kombinaci s odpovídající výživou,“ vysvětluje Davison. „Fakt, že vaše váha je podporována kolem, může být v některých případech výhodou, zejména pokud máte nadváhu nebo nějaké problémy s klouby, ale je to také nevýhoda, protože vaše kosti nejsou vystaveny dostatečnému stresu, aby si udržely svou strukturu a sílu. Proto pokud je vaším převládajícím způsobem cvičení cyklistika, je vhodné občas zařadit nějaké zátěžové cvičení, jako je běh nebo chůze.“

Jak je to u všeho, klíčem je rovnováha, ale požadavek na posílení kostí by měl být pečlivě vyvážen proti dopadu na klouby a riziku zranění. Pokud je pro vás běh příliš náročný, pak jsou chůze nebo pečlivě naplánovaný odporový trénink vhodnými alternativami.

Chůze je šetrnější alternativou k běhu

Náklady

Samozřejmě, že i náklady jsou faktorem, přičemž ekonomičtější formy cvičení často nabízejí větší přitažlivost. Běhání je v podstatě bezplatný způsob tréninku, i když investice do kvalitních běžeckých bot je doporučována k ochraně proti zranění. Přesto, i s touto investicí, pořízení kvalitního cyklistického vybavení bude pochopitelně stát mnohem více.

Jak Davison uvádí: „Nejdražší kola a další cyklistické vybavení mohou snadno přesáhnout deset tisíc liber, zatímco i některé z nejlepších běžeckých bot a vybavení by stály pouze stovky liber. Tyto rozdíly by se také projevily v průběžných nákladech na údržbu a výměnu.“

Pokud však hledáte domácí cvičební stroj, nejlepší cenově dostupné rotopedy bývají mnohem levnější než i ty nejdostupnější běžecké pásy.

Pohodlí

A co pohodlí? Zatímco zapojení se do obou aktivit venku je dostatečně jednoduché, pokud jste návštěvník posilovny, možná bude lepší držet se běhu. „Běhání v posilovně je relativně snadné a většina běžeckých pásů v posilovnách je poměrně kvalitní,“ tvrdí Davison. „Bohužel totéž nelze říci o posilovacích kolech. Většina pravidelných cyklistů nenávidí standardní posilovací kola, která považují za extrémně nepohodlná, i když nyní existuje velmi široká škála specifických indoor trenažérů a online platforem, které umožňují trénink v interiéru, když je venku zima a/nebo mokro.“

Ani nepříznivé počasí nemusí být překážkou, když se chcete dopravovat zdravě a udržitelně

Na druhou stranu víme, třeba na příkladu Finů, že počasí vám rozhodně nemusí bránit ve vaší oblíbené aktivitě venku. Jen je k tomu potřeba adekvátní vybavení. Se zkracujícími se dny je potřeba věnovat dostatek pozornosti tomu, abyste byli dobře vidět. Ať už běžíte, nebo jedete na kole.

A verdikt?

Celkově, bez ohledu na to, kterou aktivitu se rozhodnete vykonávat, jsou jejich výhody obecně podobné, i když cyklistika vám může pomoci spálit více kalorií, pokud jí věnujete dostatek času. Jako u každé formy cvičení je část zábavy v tom, že vyzkoušíte různé věci, vyzvete své tělo a zjistíte, jak reaguje. A nemusíte si vybírat… kdo říká, že nemůžete dělat obojí?

Vyzkoušejte si sami, jestli jste spíš tým cyklistika, nebo tým běh v rámci naší Zářijové výzvy Do práce na kole, pěšky nebo poklusem. Najděte si tu pravou trasu a ten správný způsob udržitelné dopravy na pracoviště a změňte své dopravní návyky ke prospěchu vaší fyzické i psychické kondice i pro lepší životní prostředí našich měst. Přijměte Zářijovou výzvu a pojďte s námi do toho také.

 

5 výzev městské cyklistiky a jak je překonat cyklistika

5 výzev městské cyklistiky a jak je překonat

5 výzev městské cyklistiky a jak je překonat
Vliv cyklistiky na vaše tělo: sedm největších změn, kterých si všimnete vy i vaše okolí Fitness

Vliv cyklistiky na vaše tělo: sedm největších změn, kterých si všimnete vy i vaše okolí

Vliv cyklistiky na vaše tělo: sedm největších změn, kterých si všimnete vy i vaše okolí
Nejlepší cyklostezky na světě: 12 měst, kde to dělají správně cyklistika

Nejlepší cyklostezky na světě: 12 měst, kde to dělají správně

Nejlepší cyklostezky na světě: 12 měst, kde to dělají správně
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři