„Chůze může být stejně prospěšná jako cvičení, dokonce lepší než běh,“ řekl BBC Dr. Matt Tenneberg, sportovní chiropraktik a certifikovaný atletický trenér z Phoenixu v Arizoně. „Pořád slyším o lidech, kteří u cvičení nevydrží, když nevidí zlepšení a výsledky. A každou chvíli se také potkávám s někým, kdo běhá každý den stejnou vzdálenost stejnou rychlostí a za stejný čas. Aby z vaší rutiny profitovalo vaše zdraví, musíte ji neustále měnit,“ vysvětluje. A z toho důvodu může být chůze pro spousty lidí tou pravou volbou. Například pro ty, kteří mají problémy s koleny, kotníky či zády a také pro lidi s nadváhou. Pro ty všechny představuje chůze menší zátěž, kterou mohou podstupovat delší dobu než běh. Efektivitu chůze dokazuje i celá řada výzkumů.
„Existuje spousta důvodů, proč chodit na procházky místo cvičení,“ říká Ann Greenová, bývalá sedmibojařka a instruktorka jógy. „Chůze zlepšuje kondici, prospívá srdci a zmírňuje depresi i únavu, zlepšuje náladu a nepředstavuje takovou zátěž pro klouby. Zmírňuje bolesti pohybového aparátu, funguje jako prevence zvyšování hmotnosti a snižuje riziko rakoviny a chronických chorob, zlepšuje krevní oběh, držení těla a mohla bych klidně pokračovat dál a dál… ,“ vypočítává. A věda jí dává za pravdu. Když výzkumníci porovnávali v šest let trvající studii běžce s chodci, zjistili, že mírně intenzivní chůze a velmi intenzivní běh vedly ke stejným výsledkům, pokud jde o snížení rizika vysokého tlaku, cholesterolu, cukrovky a srdečního onemocnění.
Jinými slovy to znamená, že pokud jde o důležité ukazatele našeho zdraví, mírně intenzivní chůze je prospěšná stejně jako běh, pokud jí věnujete stejně energie. To jsou skvělé zprávy pro ty z nás, kteří se joggingu děsí doslova jako čert kříže. Starší studie toto zjištění podpořily a ukázaly, že každodenní procházka snižuje u mužů i žen riziko mrtvice, počet dnů, které stráví v průměru ročně nemocnici, a dokonce snižuje riziko předčasného úmrtí až o 30 % ve srovnání s lidmi, kteří se nevěnují žádné fyzické aktivitě.
Další studie, publikovaná v British Journal of Sports Medicine, zjistila, že lidé, kteří se drží své chodící rutiny, vykazují značné zlepšení, pokud jde o krevní tlak, nižší klidovou tepovou frekvenci, snížení množství tělesného tuku a tělesné hmotnosti, snížení hladiny cholesterolu, zmírnění depresí a zvýšení kvality života a odolnosti.
Nemusíte běhat, stačí chodit
Zatímco výhod chození pro tělo je hodně, to co z procházky vytěží vaše duše, je možná ještě zásadnější. Studie Stanford University zjistila, že chůze zvyšuje kreativitu v průměru o 60 %. Výzkumníci označili tento typ kreativity jako divergentní myšlení, které definují jako „myšlenkový proces generující kreativní myšlenky tak, že zvažujeme mnoho možných řešení“. Podle studie „chůze otevírá volný tok myšlenek a je snadným a robustním řešením, pokud si kladete za cíl zvýšení kreativity a zároveň fyzické aktivity“. Dává to smysl, věda ví už dlouho, že pokud dovolíme své mysli jen tak se potulovat, přicházejí inovativní nápady a aha momenty.
Chůze také prokazatelně zlepšuje náladu. Podle další studie nás pouhá dvanáctiminutová procházka promění ve veselejší, ráznější, pozornější a sebevědomější stvoření. Obzvlášť procházka v přírodě nám pomáhá přestat se v mysli stále dokola zaobírat negativními zážitky, což je aktivita, která v mozku zvyšuje riziko rozvinutí deprese. A psychologové hlásí, že deset minut chůze je z hlediska potlačování symptomů úzkosti totéž jako 45 minut cvičení.
Chybí vám motivace? Zapojte se do výzvy Do práce na kole, kde můžete způsoby aktivní a udržitelné dopravy kombinovat. Začít můžete hned v lednu v rámci Lednové výzvy. Hlavní měsíční výzva Do práce na kole nás ale čeká v květnu. Nejvýhodnější startovné si můžete pro sebe nebo své blízké koupit už třeba v Vánocům ve formě poukazu. Ten najdete na našem e-shopu od 29. listopadu.
Text: Natálie Veselá