Chodím tedy jsem. Proč je chůze nejpodceňovanějším cvičením vůbec? - Do práce na kole

Chodím tedy jsem. Proč je chůze nejpodceňovanějším cvičením vůbec?

Chodím tedy jsem. Proč je chůze nejpodceňovanějším cvičením vůbec?
15. 11. 2021, 6 min. čtení

Věda nám ukazuje, že klást jednu nohu před druhou zas a znova prospívá našemu fyzickému i mentálnímu zdraví. Zapomeňte na posilovnu, zvedněte se a jděte se projít. Experti říkají, že tento typ pohybu neprávem považujeme za banální. Spousty z nás opomíjejí, přehlížejí a zlehčují tuhle extrémně efektivní fyzickou aktivitu, nemluvě o podpoře psychické kondice, kterou chůze poskytuje.

„Chůze může být stejně prospěšná jako cvičení, dokonce lepší než běh,“ řekl BBC Dr. Matt Tenneberg, sportovní chiropraktik a certifikovaný atletický trenér z Phoenixu v Arizoně. „Pořád slyším o lidech, kteří u cvičení nevydrží, když nevidí zlepšení a výsledky. A každou chvíli se také potkávám s někým, kdo běhá každý den stejnou vzdálenost stejnou rychlostí a za stejný čas. Aby z vaší rutiny profitovalo vaše zdraví, musíte ji neustále měnit,“ vysvětluje. A z toho důvodu může být chůze pro spousty lidí tou pravou volbou. Například pro ty, kteří mají problémy s koleny, kotníky či zády a také pro lidi s nadváhou. Pro ty všechny představuje chůze menší zátěž, kterou mohou podstupovat delší dobu než běh. Efektivitu chůze dokazuje i celá řada výzkumů.

Chůze svědčí všem životně důležitým funkcím

Běh není víc než chůze

„Existuje spousta důvodů, proč chodit na procházky místo cvičení,“ říká Ann Greenová, bývalá sedmibojařka a instruktorka jógy. „Chůze zlepšuje kondici, prospívá srdci a zmírňuje depresi i únavu, zlepšuje náladu a nepředstavuje takovou zátěž pro klouby. Zmírňuje bolesti pohybového aparátu, funguje jako prevence zvyšování hmotnosti a snižuje riziko rakoviny a chronických chorob, zlepšuje krevní oběh, držení těla a mohla bych klidně pokračovat dál a dál… ,“ vypočítává. A věda jí dává za pravdu. Když výzkumníci porovnávali v šest let trvající studii běžce s chodci, zjistili, že mírně intenzivní chůze a velmi intenzivní běh vedly ke stejným výsledkům, pokud jde o snížení rizika vysokého tlaku, cholesterolu, cukrovky a srdečního onemocnění.

Jak chůze svědčí tělu…

Jinými slovy to znamená, že pokud jde o důležité ukazatele našeho zdraví, mírně intenzivní chůze je prospěšná stejně jako běh, pokud jí věnujete stejně energie. To jsou skvělé zprávy pro ty z nás, kteří se joggingu děsí doslova jako čert kříže. Starší studie toto zjištění podpořily a ukázaly, že každodenní procházka snižuje u mužů i žen riziko mrtvice, počet dnů, které stráví v průměru ročně nemocnici, a dokonce snižuje riziko předčasného úmrtí až o 30 % ve srovnání s lidmi, kteří se nevěnují žádné fyzické aktivitě.

Další studie, publikovaná v British Journal of Sports Medicine, zjistila, že lidé, kteří se drží své chodící rutiny, vykazují značné zlepšení, pokud jde o krevní tlak, nižší klidovou tepovou frekvenci, snížení množství tělesného tuku a tělesné hmotnosti, snížení hladiny cholesterolu, zmírnění depresí a zvýšení kvality života a odolnosti.

Nemusíte běhat, stačí chodit

… a také prospívá duši

Zatímco výhod chození pro tělo je hodně, to co z procházky vytěží vaše duše, je možná ještě zásadnější. Studie Stanford University zjistila, že chůze zvyšuje kreativitu v průměru o 60 %. Výzkumníci označili tento typ kreativity jako divergentní myšlení, které definují jako „myšlenkový proces generující kreativní myšlenky tak, že zvažujeme mnoho možných řešení“. Podle studie „chůze otevírá volný tok myšlenek a je snadným a robustním řešením, pokud si kladete za cíl zvýšení kreativity a zároveň fyzické aktivity“. Dává to smysl, věda ví už dlouho, že pokud dovolíme své mysli jen tak se potulovat, přicházejí inovativní nápady a aha momenty.

Nejde ale jen o kreativitu

Chůze také prokazatelně zlepšuje náladu. Podle další studie nás pouhá dvanáctiminutová procházka promění ve veselejší, ráznější, pozornější a sebevědomější stvoření. Obzvlášť procházka v přírodě nám pomáhá přestat se v mysli stále dokola zaobírat negativními zážitky, což je aktivita, která v mozku zvyšuje riziko rozvinutí deprese. A psychologové hlásí, že deset minut chůze je z hlediska potlačování symptomů úzkosti totéž jako 45 minut cvičení.

Chybí vám motivace? Zapojte se do výzvy Do práce na kole, kde můžete způsoby aktivní a udržitelné dopravy kombinovat. Začít můžete hned v lednu v rámci Lednové výzvy. Hlavní měsíční výzva Do práce na kole nás ale čeká v květnu. Nejvýhodnější startovné si můžete pro sebe nebo své blízké koupit už třeba v Vánocům ve formě poukazu. Ten najdete na našem e-shopu od 29. listopadu. 

Text: Natálie Veselá

8 jednoduchých, vědecky podložených způsobů, jak podpořit své duševní zdraví Duševní zdraví

8 jednoduchých, vědecky podložených způsobů, jak podpořit své duševní zdraví

8 jednoduchých, vědecky podložených způsobů, jak podpořit své duševní zdraví
Přijmout Květnovou výzvu můžete až do konce měsíce do práce na kole

Přijmout Květnovou výzvu můžete až do konce měsíce

Přijmout Květnovou výzvu můžete až do konce měsíce
Květnovou výzvu Do práce na kole zahájil s AutoMatem a BESIPem i ministr dopravy Kupka snídaně

Květnovou výzvu Do práce na kole zahájil s AutoMatem a BESIPem i ministr dopravy Kupka

Květnovou výzvu Do práce na kole zahájil s AutoMatem a BESIPem i ministr dopravy Kupka
Výzvu pořádá
Generální partneři
Národní partneři
Partneři
Hlavní mediální partner
Mediální partneři